Taraba: Všetky stromy napadnuté lykožrútom pôjdu dole
Všetky stromy napadnuté lykožrútom sa vyrúbu. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v súvislosti s výrubom stromov v Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. Stromy spôsobujúce kalamitnú situáciu pôjdu podľa neho čo najrýchlejšie dole, lebo ohrozujú kvalitu a zdravie slovenských lesov.
„Ak chceme ochrániť zdravie našej prírody a lesov, predovšetkým musíme bojovať proti tým škodcom, ktorí spôsobujú ich vyhynutie,“ povedal Taraba. Tvrdí, že výrub bude pokračovať a všetky centrá infikácie lesov a ničenie ich zdravia bude ministerstvo životného prostredia eliminovať.
„V jednom strome napadnutom lykožrútmi sa nachádza 300.000 lykožrútov. Lykožrúty letia do desiatich kilometrov a na zničenie jedného stromu stačí 300 lykožrútov. Pri jednom chorom strome dochádza k infikovaniu ďalších tisíc stromov,“ skonštatoval Taraba. Envirorezort podľa neho tiež nebude tolerovať stavy, keď sa na povolenie na výrub stromov čakalo 700 dní.
Kôprová dolina sa spolu s Tichou dolinou stali v roku 2007 symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, ako sa vyrovnať s následkami veternej kalamity a premnožením lykožrúta v najprísnejšie chránených oblastiach. Kým lesníci aj štátne orgány presadzovali aktívny manažment, environmentalisti trvali na ponechaní na samovývoj. Ťažbe priamo na mieste bránili mimovládne organizácie. O ťažbu kalamitného dreva sa zaujímala aj Európska komisia.
Šutaj Eštok: Hrozba pripravovaného prevratu je skutočná
Hrozba pripravovaného štátneho prevratu je podľa ministra vnútra a lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka skutočná.
Operátor hlási výpadky: Kedy a ktoré miesta zasiahnu?
Zákazníci sa môžu stretnúť s výpadkom pevného internetu a televízie.
Vodič odmietol dychovú skúšku, prišiel o auto
Policajti muža zadržali a zaistili mu auto.
PS o Ficovi: Straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania
Premiér Robert Fico podľa Progresívneho Slovenska straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania.