• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.1.2025Meniny má Bohdana
-1°Bratislava

Macron ohlásil návrh zákona o asistovanej smrti

  • 6:00 11.03.2024
  • Paríž
Macron ohlásil návrh zákona o asistovanej smrti

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnili tamojšie médiá, uviedol, že v máji bude parlamentu predložený návrh zákona o asistovanej smrti. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Iba dospelí, ktorí majú plnú kontrolu nad svojím úsudkom, trpia nevyliečiteľnou a život ohrozujúcou chorobou v krátkodobom až strednodobom horizonte a ktorých bolesť nemožno zmierniť, budú môcť „požiadať o pomoc pri umieraní“, povedal Macron francúzskym denníkom La Croix a Libération.

Maloletí a pacienti trpiaci psychiatrickými alebo neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je napríklad Alzheimerova choroba, nebudú oprávnení na tento zákrok.

Ak zdravotnícki pracovníci dajú súhlas, pacientovi sa predpíše smrtiaca látka, ktorú si môže podať sám alebo s pomocou tretej osoby, ak to fyzicky nedokáže.

Treťou stranou môže byť podľa Macrona dobrovoľník, lekár alebo zdravotná sestra, ktorí pacienta ošetrujú, pričom látka sa môže podávať v domácnosti pacienta, v domovoch pre seniorov alebo v opatrovateľských centrách.

Lekárski odborníci budú mať 15 dní na odpoveď na žiadosť o pomoc pri umieraní a súhlas bude platiť tri mesiace, počas ktorých pacient môže svoju žiadosť stiahnuť.

Ak lekári žiadosť zamietnu, pacient sa môže obrátiť na iný lekársky tím alebo sa odvolať, povedal prezident.

Dodal, že sa chce vyhnúť termínom asistovaná samovražda alebo eutanázia, pretože podstatný je súhlas pacienta, pričom dôležitý je lekársky posudok a „presné kritériá“.

Doteraz museli francúzski pacienti trpiaci bolesťami, ktorí chceli ukončiť svoj život, cestovať do zahraničia.

Zákon z roku 2005 legalizoval pasívnu eutanáziu, ako napríklad odopretie umelej podpory života, ako „právo na smrť“.

Zákon z roku 2016 umožňuje lekárom kombinovať túto procedúru s „hlbokou a nepretržitou sedáciou“ pre nevyliečiteľne chorých pacientov trpiacich bolesťami.

Aktívna eutanázia, pri ktorej lekári podávajú pacientom trpiacim nevyliečiteľným ochorením smrteľné dávky liekov, je však nezákonná. Zakázaná je aj asistovaná samovražda, pri ktorej si pacienti môžu dobrovoľne vziať život.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Izraelská vláda schválila dohodu o prímerí s Hamasom

Izraelská vláda schválila dohodu o prímerí s Hamasom

DNES - 7:22Zahraničné

Izraelská vláda oficiálne schválila uzavretie dohody o prímerí s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy, ktorú v stredu oznámili sprostredkovatelia v katarskej Dauhe.

Poľsko obnovuje požiadavky na vojnové reparácie od Nemecka

Poľsko obnovuje požiadavky na vojnové reparácie od Nemecka

DNES - 6:55Zahraničné

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v piatok v Berlíne opätovne zdôraznil požiadavku Poľska na odškodnenie obetí nemeckej okupácie počas druhej svetovej vojny.

Austrálske úrady vyhlásili stav prírodnej katastrofy na východe krajiny

Austrálske úrady vyhlásili stav prírodnej katastrofy na východe krajiny

DNES - 6:14Zahraničné

Austrálske úrady v sobotu vyhlásili stav prírodnej katastrofy v niektorých oblastiach na východe krajiny.

Riaditeľ TikToku poďakoval Trumpovi za spoluprácu v zotrvaní platformy v USA

Riaditeľ TikToku poďakoval Trumpovi za spoluprácu v zotrvaní platformy v USA

DNES - 5:48Zahraničné

Čou Šou-c' poďakoval Donaldovi Trumpovi za jeho podporu v úsilí o zachovanie dostupnosti tejto platformy pre amerických používateľov.

Kallasová: EÚ je po dohode o prímerí pripravená obnoviť misiu na hranici Gazy

Kallasová: EÚ je po dohode o prímerí pripravená obnoviť misiu na hranici Gazy

VČERA - 21:03Zahraničné

Európska únia je pripravená znovu vyslať monitorovaciu misiu na hraničný priechod Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom po tom, ako Izrael a Hamas dosiahli dohodu o prímerí vo vojne v Gaze.