Ministri sa zhodujú, že zmena v telerozhlase je potrebná
RTVS je v stave, v ktorom sú potrebné zmeny. Zhodli sa na tom ministri, ktorí sa k tejto téme vyjadrili pred rokovaním vlády.
Otázky súviseli s predloženou verziou návrhu zmien v telerozhlase, ktorý podstatne mení kreovanie orgánov verejnoprávneho média.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) uviedol, že na nevyhnutnosti zmien v súčasnej RTVS je v koalícii zhoda, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) sa zároveň pridal ku kritikom obsahu vysielania telerozhlasu. „RTVS neplní svoje verejnoprávne poslanie,“ povedal.
Najostrejší bol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý zopakoval svoje myšlienky z utorkového (12. 3.) statusu na sociálnej sieti. Kritizuje osobu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i nehospodárne využívanie drahých externých služieb, najmä však absenciu širšieho názorového spektra v obsahu vysielania.
„RTVS je roky paródiou vyváženosti a objektívnosti,“ vyhlásil Taraba, ktorý mieni, že súčasné verejnoprávne médium a jeho spravodajský výstup je ovplyvňovaný politickými väzbami na súčasnú opozíciu. „Úzka skupina ľudí, ktorá končí na kandidátkach PS, si z RTVS urobila stranícke médium. Toto nemá nič s pluralitou. Stanovisko vlády je jasné, Slovenská televízia a rozhlas majú patriť všetkým občanom,“ zdôraznil. Myslí si, že návrh, ktorý Ministerstvo kultúry SR predložilo v pondelok (11. 3.) do pripomienkového konania, na vláde schvália bez výraznejších zmien.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) potvrdila, že zdieľa názor, ktorý panuje v koalícii. „A to, že zmeny vo vedení RTVS podporujeme, pretože RTVS má byť objektívna, nemá sa správať ako súkromné médium,“ uviedla. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) si vie predstaviť zmenu v RTVS, k návrhu zákona sa však bližšie zatiaľ vyjadrovať nechce, odvoláva sa aj na legislatívny a pripomienkovací proces, ktorý môže modifikovať predloženie znenie. Za dôležité však pokladá najmä to, akým spôsobom je RTVS vedená.
Ďalší zástupca Hlasu-SD vo vláde, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, tiež upozornil, že návrh je len na začiatku pripomienkového procesu. „Návrh sa preto môže meniť, radi sa vyjadríme k jeho finálnej verzii,“ uviedol Tomáš. „Faktom je, že RTVS potrebuje zmenu,“ dodal.
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.
Návrh ostro odsúdila opozícia. Snahy o nový spôsob kreovania orgánov verejnoprávneho média, pri ktorom bude mať rozhodujúci vplyv minister kultúry a parlamentná väčšina, označila opozícia za snahu o zrušenie verejnoprávnosti RTVS a za pretvorenie mediálneho domu na propagandistický názor súčasnej vlády.
SNS navrhuje novú legislatívu, toto sa má zmeniť pre ministrov
Andrej Danko žiada prísnejšie požadovanie informácií o každom nominantovi vo vláde.
Sloboda občianskej spoločnosti je ohrozená, varuje Amnesty
Právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu občianskej spoločnosti je ohrozené, varuje Amnesty International Slovensko.
Učiteľke z východu sa vyhrážal žiak, polícia ho zadržala
Žiak si chcel na učiteľku počkať mimo školy.
Žilinka zrušil pozastavenie výkonu funkcie obvinenému prokurátorovi
Obvinený prokurátor Generálnej prokuratúry SR Michal Š. môže opätovne vykonávať svoju funkciu.
Fico: V koalícii nie sú rozpory, februárová schôdza prebehne podľa harmonogramu
Riadna schôdza Národnej rady SR bude v termíne podľa harmonogramu, začne sa tak 4. februára.