• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.1.2025Meniny má Zora
-2°Bratislava

Juraj Marušiak vidí v rétorike proti NATO riskantnú hru, pripomína brexit

  • 8:06 14.03.2024
  • Bratislava
Juraj Marušiak vidí v rétorike proti NATO riskantnú hru, pripomína brexit

Viacerí politici využívajú vo svoj prospech popularitu idey vystúpenia SR z NATO, zároveň však tvrdia, že z Aliancie vystúpiť nechcú.

Upozornil na to Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) v súvislosti s 20. výročím členstva SR v NATO. Označuje to za podobne riskantnú hru, ako začali britskí konzervatívci, keď sa viezli na vlne nálad proti Európskej únii. Pripomenul, že výsledok referenda o brexite ich prekvapil a priviedol Spojené kráľovstvo do politickej krízy.

Ako poznamenal k otázkam o dôvere Slovákov k Aliancii, aj pred dvadsiatimi rokmi bola podpora členstva v NATO na Slovensku nižšia ako v susedných vyšehradských štátoch. Významnú rolu podľa neho v súčasnosti zohráva obava z vojny, ktorá prebieha v bezprostrednom susedstve, hoci Rusko zaútočilo na krajinu, ktorá členom NATO nie je.

Súčasné nálady sú do veľkej miery aj odzrkadlením celkovej nespokojnosti občanov s ekonomickou a sociálnou situáciou Slovenska a premieta sa do nich aj nespokojnosť s vládami v rokoch 2020 až 2023, ktoré síce zdôrazňovali svoju ´prozápadnosť´, svojou nekompetentnosťou a aroganciou vo vnútornej politike však proti sebe postavili väčšinu občanov. Dôsledkom toho je, že idea vystúpenia z NATO získava na popularite,“ komentoval Marušiak.

Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV považuje za mimoriadne zaujímavé, že podobná miera súhlasu s členstvom v NATO v slovenskej populácii ako pred vojnou na Ukrajine platila i pred 20 rokmi, tesne po našom vstupe do NATO. „Rovnako platí, že sa nijako zásadne v porovnaní s rokom 2004 ani v súčasnosti nezmenili charakteristiky prívržencov a odporcov členstva v NATO: prívrženci členstva v NATO sú vzdelanejší a mladší, odporcovia zasa menej vzdelaní a starší,“ doplnil.

Poukázal tiež na prieskum Sociologického ústavu SAV z novembra a decembra 2023, podľa ktorého medzi voličmi všetkých súčasných parlamentných strán, ako aj medzi nevoličmi výrazne prevažujú zástancovia členstva v NATO s výnimkou voličov dvoch vládnych strán (Smer-SD a SNS), ktorých väčšia časť by chcela z NATO vystúpiť. „V roku 2004 panovala podobná situácia, pričom okrem voličov Smeru a SNS nesúhlasila s členstvom v NATO i väčšina voličov HZDS a KSS,“ dodal.

Doplnil tiež, že vojenský útok Ruska na Ukrajinu na Slovensku posilnil tábor prívržencov NATO. Naopak, negatívny vplyv na postoj voči Aliancii malo v histórii bombardovanie Srbska silami Aliancie v roku 1999.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS o Ficovi: Straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania

PS o Ficovi: Straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania

DNES - 17:38Domáce

Premiér Robert Fico podľa Progresívneho Slovenska straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania.

SNS navrhuje novú legislatívu, toto sa má zmeniť pre ministrov

SNS navrhuje novú legislatívu, toto sa má zmeniť pre ministrov

DNES - 16:04Domáce

Andrej Danko žiada prísnejšie požadovanie informácií o každom nominantovi vo vláde.

Sloboda občianskej spoločnosti je ohrozená, varuje Amnesty

Sloboda občianskej spoločnosti je ohrozená, varuje Amnesty

DNES - 16:01Domáce

Právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu občianskej spoločnosti je ohrozené, varuje Amnesty International Slovensko.

Učiteľke z východu sa vyhrážal žiak, polícia ho zadržala

Učiteľke z východu sa vyhrážal žiak, polícia ho zadržala

DNES - 15:02Domáce

Žiak si chcel na učiteľku počkať mimo školy.

Žilinka zrušil pozastavenie výkonu funkcie obvinenému prokurátorovi

Žilinka zrušil pozastavenie výkonu funkcie obvinenému prokurátorovi

DNES - 14:56Domáce

Obvinený prokurátor Generálnej prokuratúry SR Michal Š. môže opätovne vykonávať svoju funkciu.