Len v siedmich krajinách sveta spĺňa kvalita ovzdušia odporúčania WHO
- 6:08 20.03.2024
- Steinach
Len sedem krajín na svete spĺňa normy kvality ovzdušia stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
K týmto záverom dospeli analytici švajčiarskej spoločnosti IQAir vo svojej šiestej výročnej správe o kvalite ovzdušia za rok 2023. TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy denníka The Guardian.
Vedci analyzovali údaje z viac ako 30.000 monitorovacích staníc umiestnených na 7812 miestach v 134 krajinách, pričom sa zamerali obsah tuhých častíc s priemerom do 2,5 mikrometra (PM2,5). Ide o jemné aerosólové častice, ktoré sa dostávajú do ovzdušia v dôsledku priemyselných procesov, výroby elektriny a vo výfukových plynoch automobilov. Medzi ich prirodzené zdroje patria lesné požiare alebo piesočné búrky.
Vďaka svojim malým rozmerom ich nezadržia prirodzené biologické bariéry, ale dostanú sa až do krvného obehu a hromadia sa v tele, čo spôsobuje zdravotné problémy. V súlade s odporúčaniami WHO by nemala priemerná ročná úroveň PM2,5 presiahnuť päť mikrogramov na meter kubický.
Odporúčania spĺňa 7 krajín
Výskum IQAir zistil, že v roku 2023 splnilo tieto odporúčania len sedem krajín — Austrália, Grenada, Island, Maurícius, Nový Zéland, Fínsko a Estónsko. Čo sa týka miest, v ktorých sa zbierali údaje na analýzu, len v deviatich percentách z nich vzduch vyhovoval odporúčaniam.
Krajinami s najviac znečisteným ovzduším sú s veľkým náskokom Bangladéš (79,9 mikrogramu PM2,5 na meter kubický, viac ako 15-krát viac ako odporúčania WHO), Pakistan (73,7 mikrogramu) a India (54,4 mikrogramu). V Rusku to bolo desať mikrogramov na meter kubický, na Ukrajine 8,6, v USA 9,1, v Nemecku deväť a v Číne 32,5 mikrogramu.
V Indii sa nachádza 42 z 50 miest s najznečistenejším ovzduším, pričom v niektorých hodnoty PM2,5 prekročili odporúčania WHO viac ako 20-krát. Väčšina ostatných miest s veľmi znečisteným ovzduším sa nachádza v Číne a juhovýchodnej Ázii. Spoločnosť IQAir zdôraznila, že z mnohých afrických krajín nie sú dostupné spoľahlivé údaje o znečistení ovzdušia.
Najčistejšie ovzdušie na svete má podľa štúdie fínske mesto Kuusamo. Väčšina zo 42 sledovaných miest na Slovensku prekračuje odporúčanú koncentráciu PM2.5 dva- až päťkrát. V Bratislave dosiahla vlani priemerná úroveň PM2,5 hodnotu 11,8 mikrogramu na meter kubický a v rebríčku jej patrí 2509. miesto. Najhoršie ovzdušie bolo v Dudinciach a Veľkej Ide (20 mikrogramov), najlepšie v Poprade (osem mikrogramov).
Ako uvádza The Guardian, na následky znečistenia ovzdušia zomiera na celom svete ročne sedem miliónov ľudí — viac ako na AIDS a maláriu dohromady. K veľkej väčšine týchto úmrtí dochádza v rozvojových krajinách, najmä v dôsledku používania nekvalitných palív na vykurovanie, svietenie a varenie.
Kallasová: EÚ je po dohode o prímerí pripravená obnoviť misiu na hranici Gazy
Európska únia je pripravená znovu vyslať monitorovaciu misiu na hraničný priechod Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom po tom, ako Izrael a Hamas dosiahli dohodu o prímerí vo vojne v Gaze.
Federálna letecká správa požaduje vyšetrenie nehody rakety Starship
Americká Federálna letecká správa pozastavila lety prototypu rakety Starship spoločnosti SpaceX.
Čučoriedky z Poľska roznášali hepatitídu, úrady zakročili
Nakazených je prinajmenšom 12 ľudí, z toho dvoch hospitalizovali.
Scholz sa na budúci týždeň v Paríži stretne s Macronom
Nemecký kancelár Olaf Scholz sa na budúci týždeň v stredu stretne v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Poľský minister Sikorski varuje pred ruskými útokmi v Európe
Poľský minister zahraničných vecí vyhlásil, že Európa je "pod útokom Ruska" vo forme politických vrážd, kybernetickej hrozby či sabotážnych činov a podpaľačstva.