Plánovaná daň zo sladených nápojov môže zvýšiť ich ceny o vyše 100 %
- 15:22 22.03.2024
- Bratislava

Plánované zavedenie dane zo sladených nápojov môže zvýšiť ceny niektorých nápojov aj o viac ako 100 %. viedla to Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS). Štát takto podľa nej môže vybrať od obyvateľov aj viac ako 100 miliónov eur.
Poznamenala, že nová daň z dielne Ministerstva financií (MF) SR sa má dotknúť rovnako všetkých sladkých nápojov, bez ohľadu na množstvo cukru, ktoré obsahujú, dokonca aj tých s nulovým obsahom kalórií. Podľa dostupných informácií štát plánuje zdaniť každý liter sladeného nápoja minimálne 20-timi centami. Pri sirupoch, ktoré sa štandardne riedia v pomere jedna k ôsmim, bude daň ešte násobne vyššia.
Konečná cena pre spotrebiteľa sa tak po započítaní novej dane na nápoj, vyššej DPH a obchodnej marže môže v niektorých prípadoch zvýšiť aj o viac ako 100 %. Bežný sirup, ktorý sa dnes predáva za približne dve eurá, by budúci rok mohol stáť aj 4,40 eura. To pre niektoré kategórie nápojov a ich výrobcov môže byť podľa nej likvidačné.
„Zavádzanie daní na vybrané kategórie potravín a nápojov zásadným spôsobom zasahuje práve nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré na dani zaplatia najvyššiu časť svojich príjmov, podporuje nákupy v zahraničí, a tým ohrozuje stabilitu slovenských podnikov,“ priblížila Venhartová.
V prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné zvýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín. Vzhľadom na priemerné ceny nealkoholických nápojov v SR, ktoré sú nad priemerom v okolitých krajinách, sa dá očakávať výrazný nárast cezhraničných nákupov, čo spôsobí aj pokles odbytu iných potravín a pokles príjmov potravinárov aj lokálnych predajcov v daných oblastiach.
Poznamenala, že MF SR v predbežnej informácii k návrhu zákona deklaruje, že zavedenie dane na sladené nápoje bude motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu životu, čo údajne potvrdzuje prax v zahraničí. PKS však upozorňuje na skúsenosti zo zahraničia, kde sa zavedenie takejto dane ukázalo ako neefektívne pri boji s obezitou a navyše ohrozilo ekonomiku cezhraničnými nákupmi.
„V Mexiku, kde bola táto daň s cieľom znížiť mieru obezity zavedená, podľa údajov OECD miera obezity dokonca stúpla. Nórsko daň zo sladených nápojov v roku 2021 zrušilo z dôvodu neefektívnosti a rozšírenia cezhraničného nakupovania vo Švédsku, obdobne ako Dánsko. Izrael začiatkom roka 2023 zrušil daň zo sladených nápojov, pretože predstavovala politicky motivovanú ekonomickú záťaž, ktorá mala negatívny vplyv najmä na znevýhodnené a nízkopríjmové skupiny spoločnosti,“ uzatvorila Venhartová.
PKS apeluje na zavádzanie skutočne systémových opatrení. Jedine relevantné informácie o vývoji obezity, spotrebe potravín a nápojov, spotrebe cukru na Slovensku a ich vzájomnej súvislosti by mali byť kľúčovým zdrojom a podkladom na spoločnú diskusiu vlády a priemyslu ohľadom prípadného zavedenia dodatočných daní.

Analytik: Clá zavedené USA môžu spomaliť rast HDP Slovenska v roku 2026 o 1,5 %
Clá na automobily vo výške 25 % a celoplošné clá na výrobky z EÚ vo výške 20 % zavedené Donaldom Trumpom môžu v tomto roku znížiť rast HDP Slovenska o 0,5 percentuálneho bodu.

Volkswagen Slovakia vlani zvýšil obrat o 6 % na 12,5 miliardy eur
Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 solídnymi výsledkami.

Cena zlata zareagovala na Trumpove clá, vzrástla na nový rekord vyše 3167 USD
Oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť voči obchodným partnerom recipročné clá vyvolalo ďalšie výkyvy na trhoch, čo sa odrazilo na dopyte po zlate.

Transakčná daň zvýši ceny výrobkov slovenských pekárov
Zavedenie transakčnej dane znevýhodní pekárov, ktorí produkujú z domácich surovín.

Amazon má záujem o kúpu TikToku
Americká spoločnosť Amazon údajne predložila ponuku na kúpu čínskej aplikácie TikTok.