Štátna ochrana prírody vysvetlila, ako vypátrali medvedicu, ktorá zranila ľudí v Liptovskom Mikuláši
Medvedicu, ktorá útočila v Liptovskom Mikuláši, našli do 1,5 hodiny.
Problémovú medvedicu, ktorá 17. marca v Liptovskom Mikuláši zranila päť ľudí, našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Medvedicu nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu, zviera bolo usmrtené v utorok (26. 3.). Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na štvrtkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici, kde priblížila zásah súvisiaci s prípadom na Liptove.
„Situácia v Liptovskom Mikuláši nemá obdobu v histórii Slovenska a takisto sme k tomu aj pristupovali. Prvýkrát bol použitý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v SR, kde sme si odskúšali niektoré postupy, ktoré budeme do budúcna vylepšovať,“ skonštatoval generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.
Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh ŠOP SR Jaroslav Slašťan priblížil, že od nahlásenia incidentu v Liptovskom Mikuláši bolo v teréne 24 hodín denne celkovo 16 hliadok zásahového tímu. V rámci postupu boli stanovené tri ciele, z toho prvým bolo zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov tak, aby sa medveď nevrátil do intravilánu.
„Druhým cieľom bolo identifikovať a monitorovať medveďa, ktorý útočil. Použili sme na to 30 fotopascí, termovízie, drony, priame pozorovania a nočné videnia. Tretím cieľom bolo odsledovať správanie tohto medveďa. Zistili sme, že medveď sa opakovane pokúšal vnikať do intravilánov okolitých obcí, kde by mohol spôsobiť ďalšie škody na zdraví alebo majetku,“ vysvetlil Slašťan.
Medvedicu, ktorá v Liptovskom Mikuláši zranila päť ľudí, sa s použitím dronov a špeciálnych kamier podarilo nájsť krátko po incidente. „Išli sme na miesto a do hodiny a pol sme toho medveďa mali. Bol na úplne inom mieste, ako sa hovorilo. Správal sa iracionálne a celý čas sme ho sledovali. Presne sme zistili, kde žije, kde má noru, kade sa pohybuje,“ priblížil dronista Dominik Vároš.
Počas monitorovania medveďa bolo s dronmi nalietaných približne 74 kilometrov, cieľom bolo v čo najväčšej miere potvrdiť, že ide o správneho jedinca. „Porovnávali sme rozlíšenie termovízie nočného videnia alebo optík s tým, čo som videl v dronoch. Len čo som povedal, že mám 82-percentnú zhodu, potom to už riešil zásahový tím,“ dodal Vároš.
Trojročnú medvedicu s váhou takmer 70 kilogramov zásahový tím eliminoval v utorok vo večerných hodinách v lokalite medzi obcami Iľanovo a Závažná Poruba. Ochranári nevedia, čo ju vyplašilo a prečo prenikla do intravilánu mesta, predpokladajú však, že sa v Liptovskom Mikuláši nepohybovala prvýkrát.
„Presne vedela, kade môže uniknúť, kde má preplávať Váh a popod aký diaľničný tunel má ujsť do okolia intravilánov obcí Iľanovo a Ploštín. Myslím si, že pravidelne navštevovala aj v minulosti intravilán mesta Liptovský Mikuláš,“ dodal Slašťan.
Ochranári varujú: Môže dôjsť k ohrozeniu prírody
Ministerstvo životného prostredia odmieta varovania ochranárov, ochrana prírody na Slovensku má ostať rovnaká.
Kolíková: Utajovaná správa, ktorú predniesol premiér v pléne, je absurdná
Podľa SaS nebol dôvod na neverejné rokovanie parlamentu k odvolávaniu vlády.
Matovič: Štát využíva tajnú službu proti ľuďom, ktorí sa občiansky angažujú
Štát využíva tajnú službu proti obyčajným ľuďom, Slovenská informačná služba sleduje po celom Slovensku ľudí, ktorí sa dnes akokoľvek občiansky angažujú.
Lekárska fakulta UK nesúhlasí s tým, že vláda vzala na vedomie správu o činnosti Kotlára
Správa podľa fakulty tiež ignoruje zásady medicíny založenej na dôkazoch a spochybňuje proces získavania dôkazov v modernej medicíne.
KDH: V utajovanej správe boli ľahko vyhľadateľné informácie z internetu
Správa, ktorú predniesol v pléne Národnej rady (NR) SR premiér Robert Fico, obsahovala informácie, ktoré sa dajú ľahko nájsť na webe či sociálnych sieťach.