Meta začne od mája označovať obsah generovaný umelou inteligenciou
- 18:52 05.04.2024
- Washington
Americká spoločnosť Meta začne od mája označovať zvuky, obrázky a videá generované umelou inteligenciou (AI).
Snaží sa takto svojich používateľov i vlády chrániť pred rizikami tzv. deepfakes. Informovala o tom v piatok viceprezidentka spoločnosti Meta Monika Bickertová, ktorá je v materskej spoločnosti platforiem Facebook, Instagram a Threads zodpovedná za zásady týkajúce sa obsahu.
Obrázky a zvuky zmanipulované umelou inteligenciou, ktoré inak neporušujú pravidlá sociálnych sietí, sa už nebudú odstraňovať. Namiesto toho – aby sa zbytočne nenarúšala sloboda prejavu – sa budú označovať a zasadzovať do kontextu.
Ako vo svojej správe priblížila agentúra AFP, tieto zmeny prichádzajú ako reakcia na kritiku zo strany dozornej rady spoločnosti Meta, ktorá nezávisle posudzuje jej rozhodnutia o moderovaní obsahu.
Dozorná rada vo februári požiadala spoločnosť Meta, aby urýchlene prepracovala svoj prístup k zmanipulovaným médiám vzhľadom na obrovský pokrok v AI a jednoduchosť manipulácie s médiami do vysoko presvedčivých deepfakes.
Varovanie rady prišlo v čase obáv z nekontrolovaného zneužívania aplikácií využívajúcich umelú inteligenciu na produkovanie a šírenie dezinformácií, a to najmä v súvislosti s prezidentskými voľbami v Spojených štátoch i dôležitými udalosťami a voľbami v iných krajinách.
Nové štítky „Made with AI“ budú identifikovať obsah vytvorený alebo zmenený pomocou AI vrátane videí, zvukov a obrázkov. Výraznejšie označenie sa použije i pre obsah, ktorý predstavuje vysoké riziko zavádzania verejnosti.
Tieto nové techniky označovania súvisia s dohodou, ktorú vo februári uzavreli veľké technologické giganty a aktéri AI s cieľom zasiahnuť proti manipulovanému obsahu, ktorý má oklamať voličov.
Meta, Google a OpenAI sa už dohodli na použití spoločného štandardu identifikátora, ktorý by označoval obrázky generované ich aplikáciami AI.
Meta uviedla, že jeho zavedenie sa uskutoční v dvoch fázach, pričom označovanie obsahu generovaného umelou inteligenciou sa začne v máji 2024 a odstraňovanie zmanipulovaných médií na základe starých pravidiel sa skončí v júli.
Podľa nového štandardu zostane na platforme aj obsah manipulovaný pomocou AI, pokiaľ neporušuje iné štandardy komunity – napríklad tie, ktoré zakazujú nenávistné prejavy alebo ovplyvňovanie volieb.
Suspendovaný prezident Južnej Kórey opäť odmietol vypovedať
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol v piatok opäť odmietol žiadosť vyšetrovateľov, aby sa podrobil vypočúvaniu v súvislosti so svojím neúspešným pokusom o vyhlásenie stanného práva.
Týždenník Charlie Hebdo sa pustil do boja s Muskom
Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo oznámil, že nebude nasledovať iné médiá a nestiahne sa zo sociálnej siete X. Namiesto toho zverejnil sériu karikatúr zosmiešňujúcich Elona Muska.
V Hamburgu protestovali proti líderke krajne pravicovej AfD
Viac ako 10.000 ľudí demonštrovalo vo štvrtok večer proti návšteve líderky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko Alice Weidelovej na radnici v Hamburgu.
Netanjahuov úrad potvrdil podpis dohody medzi Izraelom a Hamasom
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua potvrdil, že vyjednávacie tímy Izraela a palestínskeho radikálneho hnutia Hamas podpísali v katarskom meste Dauhá dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov.
Brazília: Exprezidentovi Bolsonarovi súd nevydal pas na Trumpovu inauguráciu
Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok odmietol vrátiť pas bývalému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, ktorý sa chcel zúčastniť na pondelkovej inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.