Ačokča prekvapí vzhľadom aj chuťou. Takto si vypestujete uhorkopapriku
- 17:35 07.04.2024
- Bratislava

Prinášame vám tipy, ako pestovať tento netradičný druh zeleniny.
Ačokča, známa tiež ako uhorkopaprika, je tropická plazivá rastlina, ktorá má dlhé stonky a chutné plody. Je možné ich jesť surové, pričom majú chuť podobnú hrášku. Ačokču je vhodné spracovať podobne ako uhorky v sladkokyslom náleve. Môžete ju upiecť alebo naplniť mäsom a ryžou podobne ako papriku. Tento druh zeleniny je vhodný do šalátov, zeleninových polievok, leča, ale aj do dusených pokrmov.
Foto: Errorcz/Shutterstock.com
Ačokča sa dá ľahko pestovať v mnohých klímach a vyžaduje si podmienky podobné rajčinám alebo paprikám. Tu je niekoľko základných krokov a tipov na pestovanie ačokče:
Výber miesta pre ačokču
Slnko a teplo: Ačokča potrebuje slnko a teplé podmienky pre optimálny rast. Vyberte miesto, ktoré dostáva najmenej 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Vysádzajte ju na južnú stranu.
Pôda: Ačokča preferuje dobre odvodnenú, úrodnú pôdu, pričom pH pôdy by malo byť v rozsahu 6.0-6.8. Pred výsadbou obohaťte pôdu kompostom, aby ste zvýšili jej úrodnosť. Odstráňte buriny a iné nečistoty z výsadbovej oblasti.
Výsadba
Foto: Barna Tanko/Shutterstock.com
Čas výsadby: Ačokču vysádzajte po posledných mrazoch, keď je pôda dostatočne zahriata.
Metóda: Ideálne je predpestovanie zo semien na jar. Ak to nestihnete, môžete si zaobstarať sadenice a zasadiť ich voľne na záhon, keď už nebudú mrazy. Predpestovanie je možné aj vo fóliovníku alebo na parapete. Sadenice možno umiestniť napríklad do jogurtových kvetináčov s drenážnym otvorom na dne.
Starostlivosť o ačokču
Foto: Studio Barcelona/Shutterstock.com
Zalievanie: Udržujte pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Ačokča potrebuje pravidelné zalievanie, najmä počas suchých období.
Mulčovanie: Mulč pomôže udržiavať vlhkosť v pôde, obmedzí rast burín a udrží koreňový systém chladný.
Podpora: Ačokča je plazivá rastlina, takže jej poskytnite dostatočnú oporu pre rast, napríklad v blízkosti pergoly, plota alebo sieti na uhorky
Zber
Foto: Lucie1985/Shutterstock.com
Pri jarnom výseve možno očakávať úrodu koncom augusta alebo v septembri. Pokiaľ je rastlina v skleníku, bude naďalej plodiť. Plody majú tvar struku, sú dlhé asi 10 až 20 cm a na konci sú špicaté.
Plody sa zbierajú, keď sú približne 20 cm dlhé a vnútri duté. Veľké čierne semená sa musia z vnútra odstrániť a plody sa potom spracujú. Ďalšou možnosťou je zbierať plody, kým nedorastú do dĺžky 4 cm. Rastlina potom nasadí nové, takže neprídete o úrodu. Z jednej rastliny je možné zozbierať až 300 plodov.

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny
Slovenská verejnosť si tento rok na Veľkú noc pripomína polokrúhle jubileum od narodenia významnej osobnosti populárnej hudby.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.