Umelá inteligencia by mohla do roku 2030 zvýšiť dopyt po medi o milión ton
- 20:44 08.04.2024
- Lausanne

Dopyt po medi spojený s umelou inteligenciou (AI) a dátovými centrami by mohol do roku 2030 vzrásť na milión metrických ton. To na konci dekády ešte zhorší deficity na strane dodávok. Uviedla to v pondelok spoločnosť Trafigura, ktorá obchoduje s komoditami. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Očakáva sa, že energetická transformácia, ktorá zahŕňa elektrické vozidlá a technológie obnoviteľnej energie, v nadchádzajúcich rokoch vyvolá prudký nárast spotreby medi, keďže svet smeruje k eliminácii emisií uhlíka.
„Ak sa pozriete na dopyt, ktorý prichádza z dátových centier a súvisí s AI, tento rast náhle explodoval,“ povedal Saad Rahim, hlavný ekonóm spoločnosti Trafigura so sídlom vo Švajčiarsku novinám Financial Times na samite Global Commodities v Lausanne.
Rahim nepovedal, aký bude globálny dopyt po medi v roku 2030. Tento rok sa očakáva na úrovni približne 26 miliónov ton. A zároveň, analytici americkej banky Goldman Sachs tento rok očakávajú na trhu s meďou deficit viac ako 500.000 ton.
Čína je najväčším svetovým producentom a spotrebiteľom medi. Má tiež dominantné postavenie pri globálnych dodávkach mnohých ďalších priemyselných kovov potrebných na energetickú transformáciu. To je zdrojom obáv západných lídrov, ktorí musia splniť ciele na ceste k nulovým čistým emisiám.
„Obávam sa, že eskalácia geopolitického napätia spomalí zelený prechod,“ povedala Beata Javorčíková, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
„Čína kontroluje veľký podiel produkcie kritických surovín, kým Západ a jeho spojenci majú pod kontrolou relatívne malý podiel niektorých z týchto kritických surovín,“ dodala Javorčíková s odkazom na vzácne zeminy, ktoré sú potrebné pre batérie elektrických vozidiel. V ich výrobe dominuje Čína.

Do týchto projektov investuje MIRRI viac ako 6 miliónov eur
Viac ako šesť miliónov eur z eurofondov prinesie lepšie školy a krajšie verejné priestranstvá.

Ministerstvo dopravy: Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadna novinka
Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné.

Premiér pripustil možnosť zmien v transakčnej dani
Premiér podnikateľov uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.

Dopravcovia hrozia blokáciou ciest, cena mýta sa má zvýšiť
Autodopravcovia hrozia blokáciou ciest, ak Ministerstvo dopravy SR s nimi nebude rokovať o ich požiadavkách.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.