Zádušník brečtanovitý nie je len burina. Takto vám pomôže pri liečbe ochorení aj v kuchyni
- 20:28 14.04.2024
- Bratislava

Zistite, aké využitia má táto liečivá bylinka a ako ju môžete pestovať.
Zádušník brečtanovitý je bylinka, ktorá sa často šíri ako invazívny druh, no napriek tomu ide o šikovného pomocníka v prírodnej liečbe aj v kuchyni. Typické sú pre ňu plazivé stonky a zaoblené, srdcovité, zúbkované listy s typickou aromatíckou vôňou. Kvety sú malé, fialové alebo modré.
Ako využiť zádušník brečtanovitý
Foto: Cora Mueller/Shutterstock.com
Zádušník sa zbiera počas kvitnutia od apríla do júla a suší na tmavom mieste. Naši predkovia zo zádušníka plietli vence, ktoré chránili pred temnými silami, či dokonca morom. V ľudovom liečiteľstve sa z neho pripravovali obklady a čaje.
Obsahuje vitamíny A a C, pomáha v boji proti chorobám dýchacích ciest. Zádušník brečtanovitý sa často používal v ľudovej medicíne najmä na liečbu respiračných ochorení, ako sú bronchitída a astma, pretože pomáha vykašliavaniu. Rastlina sa tiež používala na liečbu tráviacich problémov, zápalov a na zlepšenie hojenia rán. V niektorých kultúrach sa používala ako diuretikum alebo na úpravu menštruačného cyklu.
Stačí nasypať dve čajové lyžičky sušenej rastliny do ¼ litra vriacej vody a nechať 10 minút vylúhovať. V kuchyni môžete čerstvý zádušnik do smoothies, nátierok, plniek a šalátov, v ktorých vyzerá krásne vďaka svojim kvetom.
Foto: Madeleine Steinbach/Shutterstock.com
Zádušník brečtanovitý sa môže zamieňať so zádušníkom chlpatým, ktorý, ako už názov napovedá, sa dá rozpoznať podľa chlpatých listov. Na rozdiel od zádušníka brečtanovitého sa nepoužíva v kuchyni ani pre svoje liečivé vlastnosti.
Ako pestovať zádušník brečtanovitý
Zádušník brečtanovitý môže byť atraktívnym doplnkom do záhrady, najmä v tienistých alebo vlhkých oblastiach, kde sa iným rastlinám nedarí. Avšak, vzhľadom na jeho potenciálne invazívne správanie, je dôležité zvážiť umiestnenie a zaistiť, že sa nebude príliš rozrastať.
Foto: Katarzyna Mazurowska
Pestovanie zádušníka brečtanovitého je jednoduché, pretože ide o odolnú a prispôsobivú rastlinu, ktorá sa dobre rozrastá v rôznych prostrediach. Preferuje čiastočný tieň, ale dobre sa jej darí aj na plnom slnku, pokiaľ má dostatok vlhkosti. Môžete začať semienkami, ktoré zasejte priamo do pôdy na jar alebo na jeseň. Semienka jemne zakryte pôdou a udržiavajte ju vlhkú. Mulč pomôže udržať vlhkosť a potlačiť rast burín.
Rastlinu môžete pravidelne rezať alebo kosiť, aby ste obmedzili jej rozrastanie a udržali požadovaný tvar alebo veľkosť. Je známe, že sa rozrastá invazívne, takže kontrola rastu je dôležitá, najmä v malých záhradách alebo tam, kde je zádušník vysadený medzi iné rastliny.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.