Úrazy si vyžiadajú ročne životy desiatok detí
Zranenia a násilie sú hlavným zabijakom detí po celom svete.
Najčastejšou príčinou úmrtia u detí a dospievajúcich vo veku 0 až 19 rokov na Slovensku sú úrazy. V roku 2009 následkami zranení umrelo 121 detí a dospievajúcich. "Keby sa na Slovensku podarilo znížiť počet úmrtí na zranenia na úroveň Holandska, jednej z najbezpečnejších krajín v Európe, odhaduje sa, že by sa mohlo zachrániť 50 až 60 percent týchto životov," konštatuje sa v analýze stavu úrazovosti z dielne ministerstva zdravotníctva.
SR dostala v hodnotení 31 krajín európskeho regiónu ohodnotenie priemerný. "Slovensko dosiahlo v riešení problémov s bezpečnosťou detí a mladistvých na bicykloch a motocykloch značné úspechy, no pre bezpečnosť detí v motorových vozidlách a chodcov by sa dalo urobiť podstatne viac. Navyše aj opatrenia na riešenie prípadov zranenia v domácom prostredí, ako utopenie, pády, popáleniny a obareniny, otrava a udusenie/zaškrtenie, sú tiež nedostatočné," píše sa v materiáli.
Svetová správa o úrazoch detí z roku 2008 uvádza, že zranenia a násilie sú hlavným zabijakom detí po celom svete. Viac ako 100 detí každú hodinu každý deň v každom roku zomrie v dôsledku neúmyselných úrazov úplne zbytočne. Medzi najčastejšie príčiny úmrtia detí v dôsledku neúmyselných úrazov na Slovensku patria dopravné nehody, utopenie, pády, otravy a popálenie.
Na Slovensku sa ročne stanú stovky tisíc úrazov, na ktorých liečbu vynakladajú zdravotné poisťovne desiatky miliónov eur. Úrazy sú však bežnejšie u dospelých ako u detí. Skúsenosti bratislavských detských lekárov ukazujú, že najčastejšie privádzajú deti do nemocnice úrazy hlavy.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí úrazy medzi chronické neprenosné ochorenie, tzv. civilizačné choroby. V dôsledku úrazov zomiera vo svete desať až 15 percent ľudí, pričom v prípade detí sú úrazy na prvom mieste. V súvislosti s úrazmi sa spomína rozvoj automobilového priemyslu, v dôsledku ktorého sa zaznamenal enormný nárast počtu dopravných nehôd a úrazov smrteľných alebo s trvalými následkami.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.