Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.
Ak trpíte chronickým problémom s lupinami, možno ste sa už pokúšali vyriešiť ho „osvedčenými“ receptami starých mám. Namáčanie vlasov do octu, miešanie šampónu s aspirínom – to všetko nám má pomôcť zbaviť sa bielych stôp vo vlasoch.
Ako však pre portál Mirror prízvukuje chirurg Abdulaziz Balwi, ktorý v Británii prevádzkuje kliniku na transplantáciu vlasov, prírodné recepty sú síce lacné, no pri liečbe lupín a suchej a podráždenej pokožky hlavy by sa nemali používať.
„Už ste mohli počuť príbehy o úspešnej liečbe lupín pomocou týchto metód, ale nepodporuje ich žiadny relevantný výskum – dokonca vám môžu ešte viac uškodiť.“
Babské rady neskúšajte
Foto: Oleg Elkov/Shutterstock.com
Lupiny sú častým kožným problémom, pri ktorom sa vo vlasoch hromadia biele alebo sivé úlomky vysušenej pokožky. Problém postihuje rovnako suchú ako mastnú pokožku, pričom môže byť tiež následkom ochorení ako ekzém alebo niektorých plesňových ochorení.
Mnohé domáce recepty odporúčajú liečiť lupiny pomocou octu alebo jablčného octu, no Balwi neodporúča tento postup. Podľa neho ocot po aplikovaní na pokožku hlavy rýchlo vysušuje vlasy, čo im môže ešte viac uškodiť.
Namiesto prírodných „zázrakov“ chirurg odporúča poradiť sa v lekárni alebo používať špecializovaný šampón.
„V závislosti od príčiny vám lekár môže odporučiť niekoľko prípravkov na liečbu podráždenia. Niektoré sú kvôli silnejšej intenzite dostupné len na predpis, ako šampóny na svrab alebo dermatofytózu. Iné výrobky určené na liečbu bežnejších príčin svrbenia pokožky, ako sú vši, kúpite aj bez receptu.“
Podľa Balwiho pri problematickej pokožke hlavy pomáha tiež používať šampón s obsahom selénu alebo pyritiónu zinočnatého.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.