Takto poškodzujete svoj sporák bez toho, aby ste o tom vedeli
- 6:32 22.04.2024
- Bratislava

Indukčné a elektrické sporáky si vyžadujú špecifickú starostlivosť. Viete, ako ich správne čistiť bez toho, aby ste ich poškodili?
Upratovanie kuchyne sa málokedy zaobíde bez použitia agresívnejšej chémie. Jedine tá si totiž dokáže poradiť s mastnotou a zažratou špinou po jedle a varení.
Pri starostlivosti o citlivejšie povrchy, ako je aj ten na elektrickom alebo indukčnom sporáku, si však treba dať väčší pozor. V článku magazínu Mirror to zdôrazňuje majiteľ spoločnosti Meand My Glass John Cutts, ktorý sa profesionálne venuje výrobe a starostlivosti o sklené povrchy.
Cutts sa v súvislosti s čistením elektrických a indukčných sporákov stretáva najmä s tromi vážnymi chybami:
- Používanie drsnej špongie
- Umývanie priveľkým množstvom vody
- Utieranie nesprávnym smerom
„Pri čistení sklených sporákov a povrchov opakujeme viacero bežných chýb. Používanie čistidla na sklo sa javí ako samozrejmé a rýchle riešenie, ale agresívne chemikálie vo výrobku vám môžu skôr uškodiť ako pomôcť.“
Cutts podotýka, že pri skle sa treba vyhnúť aj drsným špongiám a nahradiť ich utierkou z mikrovlákna, ktorou treba utierať sporák jemnými krúživými pohybmi.
Pozor na otravu plynom
Foto: brizmaker/Shutterstock.com
Ak pri čistení sporáku inštinktívne siahate po prípravkoch na čistenie skla, nabudúce svoje rozhodnutie prehodnoťte. Cutts totiž vysvetľuje, že mnohé z nich obsahujú amoniak, ktorý síce efektívne ničí odolnú špinu a škvrny, ale zároveň sa lepí na povrch a po čase sa na ňom hromadí. V prípade, že sa po zapnutí sporáku zahreje aj amoniak, do vzduchu sa uvoľní vo forme jedovatého plynu.
V najhoršom prípade tak môže dôjsť k podráždeniu očí, nosa, hrdla a dýchacích ciest, či dokonca k poškodeniu pľúc.
Aby ste sa vyhli takýmto následkom, pri čistení sporáku uprednostnite bezpečnejší biely ocot, ktorý obsahuje kyselinu octovú, schopnú rozpustiť mastnotu a špinu rovnako efektívne ako iné chemikálie.
Ako ďalej vysvetľuje Cutts, rovnako ako iné typy skla, aj sporák treba čistiť krúživými pohybmi, ktoré vás ochránia pred poškriabaním a šmuhami. Rozhodne z neho neodstraňujte špinu pomocou noža alebo iných ostrých predmetov.
Pozor na veľké množstvo vody
Pri používaní vody pri čistení sporáka si treba dať pozor na množstvo. Aplikujte jej len málo, aby ste nepoškodili elektrické komponenty, a rýchlo ju utrite. Rovnako pri varení si dajte pozor na prípadné rozliatie vody, ktorá na povrchu môže pôsobiť ako lepidlo a prilepiť zvyšky jedla o sporák.
„Takisto je dôležité pri varení čo najskôr utrieť rozliatu vodu, aby ste sa vyhli prilepeniu jedla ku sklu a tekutine, čo na sporáku zanechá ťažko odstrániteľnú škvrnu.“
Sporák čistite pomocou suchej utierky z mikrovlákna, ktorá odstráni všetok prach, špinu a omrvinky. Následne použite ocot a opláchnite ho vlhkou papierovou utierkou, dodáva Cutts.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.