Vo vesmíre dôjde k obrovskej explózii, bude ju možné pozorovať aj zo Zeme
- 17:44 20.04.2024
- Svet

Tento rok bude možné pozorovať zo Zeme obrovský vesmírny výbuch. K podobnej udalosti dochádza len raz za 80 rokov.
T Coronae Borealis, nazývaná aj Planúca hviezda, je premenná hviezda v súhvezdí Severná koruna vzdialenom 3000 svetelných rokov od našej planéty. To, že je premenná, znamená, že sa skladá z červeného obra a modrobieleho trpaslíka, no a práve táto hviezda sa v roku 2024 postará o jedinečné vesmírne divadlo.
T Coronae Borealis za bežných podmienok nie je pozorovateľná voľným okom zo Zeme, no ešte tento rok dôjde k priblíženiu jej dvoch telies, čo bude mať za následok maximalizovanie ich žiarenia. Vďaka procesu známemu aj ako nova budú obor a trpaslík z diaľky vyzerať ako jedna veľká hviezda.
Bude jasná ako Polárka
Ako uvádza magazín Sky at Night, presný dátum novy nedokážeme určiť, no mala by nastať v priebehu apríla až septembra tohto roku. Keď k tomu dôjde, T Coronae Borealis bude na nočnej oblohe približne rovnako žiarivá ako Polárka. Celý proces by mal trvať niekoľko dní.
K poslednej takejto udalosti došlo pred 78 rokmi v roku 1946, a najbližšie sa zopakuje za ďalších 80 rokov, takže pre väčšinu z nás ide o neopakovateľný moment.
Novu T Coronae Borealis prvýkrát zaznamenal írsky vedec John Birmingham v roku 1866. V súčasnosti sa jej výskumu venuje americký astronóm Sumner Starrfield, ktorý pre agentúru AFP poznamenal, že v Mliečnej dráhe a priľahlých galaxiách dochádza len k desiatim opakovaným novám.
Starrfield ďalej vysvetlil, že k novám vo vesmíre bežne dochádza raz za stotisíc rokov, no tie, pri ktorých zohráva hlavnú rolu starý červený obor a mŕtvy biely trpaslík, sú frekventovanejšie.
Výbuch potrvá len niekoľko sekúnd, následky niekoľko dní
Bielemu trpaslíkovi v premennej hviezde trvá 227 dní, kým obehne červeného obra. Počas tohto procesu sa z červeného obra uvoľňuje hmota, ktorú priťahuje gravitácia bieleho trpaslíka, a približne po 80 rokoch dochádza k takému jej nahromadeniu, že sa hmota na povrchu hviezdy začne zahrievať, čo vedie k termonukleárnej reakcii (výbuchu).
Hoci explózia potrvá len niekoľko sekúnd, svetlo z nej bude pozorovateľné niekoľko dní. Zameria sa naň aj Webbov vesmírny ďalekohľad, no rovnako bude lákadlom aj pre množstvo amatérskych sledovateľov hviezd.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.