Vo vesmíre dôjde k obrovskej explózii, bude ju možné pozorovať aj zo Zeme
- 17:44 20.04.2024
- Svet
Tento rok bude možné pozorovať zo Zeme obrovský vesmírny výbuch. K podobnej udalosti dochádza len raz za 80 rokov.
T Coronae Borealis, nazývaná aj Planúca hviezda, je premenná hviezda v súhvezdí Severná koruna vzdialenom 3000 svetelných rokov od našej planéty. To, že je premenná, znamená, že sa skladá z červeného obra a modrobieleho trpaslíka, no a práve táto hviezda sa v roku 2024 postará o jedinečné vesmírne divadlo.
T Coronae Borealis za bežných podmienok nie je pozorovateľná voľným okom zo Zeme, no ešte tento rok dôjde k priblíženiu jej dvoch telies, čo bude mať za následok maximalizovanie ich žiarenia. Vďaka procesu známemu aj ako nova budú obor a trpaslík z diaľky vyzerať ako jedna veľká hviezda.
Bude jasná ako Polárka
Ako uvádza magazín Sky at Night, presný dátum novy nedokážeme určiť, no mala by nastať v priebehu apríla až septembra tohto roku. Keď k tomu dôjde, T Coronae Borealis bude na nočnej oblohe približne rovnako žiarivá ako Polárka. Celý proces by mal trvať niekoľko dní.
K poslednej takejto udalosti došlo pred 78 rokmi v roku 1946, a najbližšie sa zopakuje za ďalších 80 rokov, takže pre väčšinu z nás ide o neopakovateľný moment.
Novu T Coronae Borealis prvýkrát zaznamenal írsky vedec John Birmingham v roku 1866. V súčasnosti sa jej výskumu venuje americký astronóm Sumner Starrfield, ktorý pre agentúru AFP poznamenal, že v Mliečnej dráhe a priľahlých galaxiách dochádza len k desiatim opakovaným novám.
Starrfield ďalej vysvetlil, že k novám vo vesmíre bežne dochádza raz za stotisíc rokov, no tie, pri ktorých zohráva hlavnú rolu starý červený obor a mŕtvy biely trpaslík, sú frekventovanejšie.
Výbuch potrvá len niekoľko sekúnd, následky niekoľko dní
Bielemu trpaslíkovi v premennej hviezde trvá 227 dní, kým obehne červeného obra. Počas tohto procesu sa z červeného obra uvoľňuje hmota, ktorú priťahuje gravitácia bieleho trpaslíka, a približne po 80 rokoch dochádza k takému jej nahromadeniu, že sa hmota na povrchu hviezdy začne zahrievať, čo vedie k termonukleárnej reakcii (výbuchu).
Hoci explózia potrvá len niekoľko sekúnd, svetlo z nej bude pozorovateľné niekoľko dní. Zameria sa naň aj Webbov vesmírny ďalekohľad, no rovnako bude lákadlom aj pre množstvo amatérskych sledovateľov hviezd.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.