Opozícia kritizuje návrh rozpočtu, i keď vie, že nevyhrá
- 14:25 06.12.2013
- BRATISLAVA
Piatkovej rozprave o návrhu štátneho rozpočtu dominovala predovšetkým diskusia o daňových licenciách, ktoré majú firmy platiť od začiatku budúceho roka. Vystupovali opoziční poslanci, podľa ktorých je toto opatrenie kontraproduktívne, a aj keď prinesie do rozpočtu peniaze, poškodí podnikateľské prostredie.
"Táto daň je jedným z najhorších opatrení tejto vlády. Je to podobné, ako by sme povedali, že nezamestnaný by mal platiť daň z príjmu," myslí si poslanec za Most-Híd Ivan Švejna.
Podľa exministra je to absurdné
Podľa exministra financií Ivana Mikloša je zavedenie daňovej licencie podobne absurdné, ako vyberať pokutu za príliš rýchlu jazdu preventívne od všetkých, lebo väčšina jazdí rýchlo.
Podľa Jozefa Mihála z SaS môže zavedenie licencie v kombinácii s ďalšími opatreniami znamenať aj negatívne prekvapenie.
"Firmy radšej zaplatia 500 eur, ako by mali zaplatiť 5 000 eur, keby mali platiť normálnu rovnú daň 19 %, ktorú ste zrušili," vyhlásil. Zároveň však preukázal svoj zmysel pre realitu. "Je mi jasné, že môj príspevok do diskusie je zbytočný, lebo 83 hlasov rozhodne o rozpočte tak či tak," dodal.
Vládny Smer-SD obhajuje toto opatrenie predovšetkým skutočnosťou, že existuje veľké množstvo daňových subjektov, ktoré sa jednoducho plateniu daní úmyselne vyhýbajú. A nie sú medzi nimi iba malé spoločnosti, ale aj niektorí veľkí hráči.
Dzurinda tvrdí, že je na čom šetriť
V rozprave k rozpočtu vystúpil aj Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), ktorý je presvedčený, že štát má kde šetriť. Po príklady išiel do kapitoly rezortu zahraničných vecí, ktorý v predchádzajúcej vláde viedol.
Ako zbytočný luxus totiž označil napríklad otváranie zastupiteľstva v Moldavsku, či plánovanú výstavbu novej administratívnej budovy pre ministerstvo.
"Je to opäť luxus. To naozaj máme v Bratislave málo administratívnych budov?" pýtal sa vo svojom vystúpení.
Parlamentná debata k návrhu zákona roka pokračovala ďalšími vystúpeniami písomne prihlásených poslancov. Doposiaľ v rozprave okrem šéfa finančného výboru Daniela Duchoňa a ministra financií Petra Kažimíra nevystúpil žiaden z poslancov vládneho Smeru-SD. Rozprava bude pokračovať v utorok ráno, kedy by mal vystúpiť poslanec za KDH Ivan Uhliarik.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.