Kedy je človek oficiálne starý? Veková hranica sa posunula
- 7:01 23.04.2024
- Svet
Vek, v ktorom sa ľudia považujú za starých, sa zmenil.
Hovorí sa, že vek je len číslo a každý je starý len na toľko, koľko sa cíti. K podobnému záveru dospela aj štúdia publikovaná v akademickom žurnále Psychology and Aging. Štúdia, ktorú zverejnila Americká psychologická asociácia, odhalila, že dospelí v strednom a vyššom veku sa domnievajú, že staroba sa začína neskôr ako u ich rovesníkov pred desiatkami rokov.
Výskumníci analyzovali údaje od 14 056 účastníkov nemeckého prieskumu starnutia a zistili, že v porovnaní so skôr narodenými účastníkmi, neskôr narodení uvádzali neskorší vnímaný začiatok staroby. Prieskum sa týkal ľudí narodených v rokoch 1911 až 1974 a účastníci v ňom po dovŕšení 25 rokov osemkrát odpovedali na otázky, keď mali od 40 do 100 rokov.
Ľudia sa cítia mladší, ako kedysi
Keď mali účastníci narodení v roku 1911 65 rokov, uviedli, že začiatok staroby bol 71 rokov. Účastníci narodení v roku 1956 však uviedli, že staroba sa začína v priemere v 74 rokoch, keď mali 65 rokov. V posledných rokoch sa trend neskoršieho vnímania začiatku staroby spomalil.
Výskumníci si tiež všimli, ako sa vnímanie staroby medzi jednotlivcami menilo s pribúdajúcim vekom, a ako účastníci starli, ich predstava o starobe sa posúvala. Napríklad vo veku 64 rokov priemerný účastník tvrdil, že staroba sa začína vo veku 74,7 rokov, ale vo veku 74 rokov tvrdil, že staroba sa začína vo veku 76,8 rokov. V priemere sa vnímanie začiatku staroby zvýšilo približne o jeden rok na každých štyri až päť rokov skutočného starnutia.
Výskumníci tiež zistili, že ženy tvrdili, že staroba sa začína o dva roky neskôr ako muži, a tento rozdiel sa časom zväčšoval. Zistili tiež, že ľudia, ktorí uvádzali, že sú viac osamelí, majú horší zdravotný stav a cítia sa starší, uviedli, že staroba začala v priemere skôr ako tí, ktorí boli menej osamelí, mali lepší zdravotný stav a cítili sa mladší.
Vnímanie staroby sa mení
Autor štúdie Markus Wettstein: "Priemerná dĺžka života sa predĺžila, čo môže prispieť k neskoršiemu vnímaniu začiatku staroby. Niektoré aspekty zdravia sa tiež časom zlepšili, takže ľudia v určitom veku, ktorí boli v minulosti považovaní za starých, sa dnes už nemusia považovať za starých.“
Výskumníci naznačujú, že výsledky môžu mať vplyv na to, kedy a ako sa ľudia pripravujú na starobu. "Nie je jasné, do akej miery trend posúvania staroby odráža trend pozitívnejších názorov na starších ľudí a starnutie, alebo skôr naopak," povedal Wettstein. "Možno sa nástup staroby odkladá, pretože ľudia považujú starobu za nežiaduci stav."
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.