9 najčastejších zbytočností, ktoré spôsobujú dopravné nehody
- 19:38 28.04.2024
- Bratislava

K potenciálnym nebezpečenstvám na cestách patrí nielen divá zver a bezohľadní vodiči. Veľakrát sa smrtiace nástrahy skrývajú aj v drobnostiach.
Apríl je mesiac zasvätený povedomiu o nedostatočnom venovaní sa premávke počas jazdy, a v tejto súvislosti je dôležité spomenúť, že za množstvo dopravných nehôd na celom svete sú zodpovední vodiči, ktorí sa plne nevenujú vedeniu vozidla.
Rozptýlenia počas jazdy obvykle spadajú do jednej z troch kategórií: vizuálne, fyzické alebo kognitívne. V tomto článku vám predstavíme 9 najčastejších z nich:
1. Zasnívanie
Snívanie s otvorenými očami je jedným z najčastejších rozptýlení za volantom. Väčšinou k nemu dochádza počas dlhých a monotónnych jázd. Vyhnete sa mu väčším sústredením na premávku a pripomínaním si, že za volantom vždy treba dávať pozor na to, čo sa deje pred sebou a v okolí.
2. Mobil
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com
Používanie mobilu počas jazdy patrí k vizuálnym druhom rozptýlenia, rovnako ako sledovanie GPS, prepínanie rádia alebo zapínanie klimatizácie. Je preto vhodné pred jazdou si vypnúť upozornenia na mobile a nastaviť všetky potrebné prvky v aute vopred.
3. Pozeranie z okna
Aktívne sledovanie premávky zahŕňa sledovanie situácie okolo seba cez čelné sklo, spätné zrkadlo a bočné zrkadlá. Ak dlho venujete pozornosť napríklad bilbordu alebo niečomu inému, na čo máte výhľad z okna, ohrozujete tým seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
4. Alkohol, drogy a únava
Všetky syntetické látky, ktoré navodzujú pocit ospalosti, sú pri šoférovaní nebezpečné. K obídeniu stopky alebo červenej na semafore môže prispieť aj únava. V prípade užívania liekov, ktoré oslabujú pozornosť, sa odporúča nešoférovať bezprostredne po ich užití, a v prípade nespavosti zas zásobovať sa energetickými nápojmi alebo kofeínom v inej forme.
5. Cudzie predmety
Foto: Martin Novak/Shutterstock.com
Ak vám pri šoférovaní niečo spadne na podlahu, pocítite nutkavý pocit to zodvihnúť. Hoci ide len o pár sekúnd, odolajte mu, lebo aj niekoľko sekúnd môže vyústiť do rozdielu medzi životom a smrťou. Ešte pred samotným šoférovaním umiestnite všetky potrebné predmety do svojej blízkosti, aby ste sa za nimi neskôr nemuseli naťahovať.
6. Komunikovanie s prísediacimi
Najmä začiatočníci by sa mali vyhnúť tomuto zvyku. V prípade, že v aute nesedíte sami, dajte vopred vedieť prísediacim, že si počas jazdy neželáte byť vyrušovaní. Ich pomoc však môžete využiť pri navigovaní, aby ste sa nemuseli zbytočne odvracať od čelného skla.
7. Jedlo a pitie
Pri konzumovaní jedál a nápojov počas jazdy hrozí, že sa časť z nich dostane na miesto, na ktoré nepatrí. To môže vodiča odpútať od premávky, čo znižuje bezpečnosť jazdy.
8. Nastavovanie displeja
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com
Vaše ruky by počas jazdy vždy mali držať volant. Je preto dôležité vopred nastaviť všetky potrebné nastavenia na prístrojovej doske vrátane klimatizácie alebo kúrenia, máp, hudby, sedadiel a zrkadiel.
9. Zvieratá a predmety v aute
Ešte predtým, ako vyrazíte na cestu, zabezpečte všetky predmety, ktoré by sa v aute mohli pohybovať. V prípade, že zviera alebo vec, ktorá sa pohla, si vyžadujú vašu pozornosť, odstavte auto na krajnici a upevnite ich tak, aby sa ďalej počas cesty nehýbali.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.