5 druhov liekov, kvôli ktorým vás môže bolieť hlava

Medzi časté príznaky bežne užívaných liekov patrí aj bolesť hlavy. Na tieto prípravky si dajte pozor.
Milióny ľudí môžu čeliť bolestivým migrénam v dôsledku užívania často predpisovaných liekov. Výskum publikovaný vo vestníku Neurology Clinical Practice totiž dokazuje, že tento neželaný efekt sa neraz spája hneď s niekoľkými druhmi liečiv.
Lieky s obsahom omeprazolu, ezomeprazolu, cimetidínu, famotidínu a antacíd, ktoré sa predpisujú pri liečbe pálenia záhy, podľa vedcov často vyvolávajú nepríjemnú bolesť hlavy. Takisto tvrdia, že sú „nadbytočne predpisované“, pričom nevylúčili možnosť zanechania dlhodobých následkov pri ich užívaní.
„Tieto lieky sa často predpisujú zbytočne a ďalšie výskumy spájajú dlhodobé užívanie inhibítorov protónovej pumpy s ďalšími rizikami, ako je zvýšené riziko vzniku demencie.“
Nežiaduce účinky postihujú 20 percent pacientov
Foto: malinar/Shutterstock.com
Pálenie záhy, známe aj ako reflux, je pálivý pocit v hrudníku, ktorý vzniká pri prieniku žalúdočnej kyseliny do hrdla a pažeráka.
Na zmiernenie jeho príznakov sa často predpisujú inhibítory protónovej pumpy ako omeprazol a ezomeprazol. Vo výskume ich vedci testovali na vzorke 11.818 ľudí, pričom až štvrtina z tých, ktorí brali inhibítory protónovej pumpy, trpela silnými bolesťami hlavy.
Pri užívaní H2 – blokátorov sa na bolesť hlavy sťažovalo 20 percent účastníkov, a pri antacidoch šlo o 22 percent užívateľov.
„Je dôležité pripomenúť, že mnohí ľudia nevyhnutne potrebujú užívať lieky na zmiernenie kyseliny kvôli refluxu a iným ťažkostiam. Tí, ktorých pri ich užívaní postihla migréna alebo silná bolesť hlavy, by sa o ďalšom užívaní mali poradiť s lekárom.“
V prípade, že sa rozhodnete ďalej užívať lieky na zmiernenie príznakov refluxu, odporúča sa tlmiť bolesť hlavy pomocou analgetík. Ak sa bolesť hlavy zhoršuje alebo vám narúša každodenné fungovanie, rozhodne sa obráťte na lekára.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.