Odborníci OSN tvrdia, že na ukrajinský Charkov v januári dopadla raketa z KĽDR
- 22:10 29.04.2024
- New York
Úlomky rakety, ktorá 2. januára spadla na ukrajinské mesto Charkov, pochádzali zo severokórejskej balistickej strely typu Hwasong-11. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa správu, ktorú odborníci predložili výboru Bezpečnostnej rady OSN.
V záveroch 32-stranového dokumentu, ktorý získal Reuters, sa uvádza, že „trosky nájdené z rakety, ktorá 2. januára 2024 dopadla do Charkova na Ukrajine, pochádzajú zo strely série Hwasong-11“ a porušujú zbrojné embargo uvalené na Severnú Kóreu (KĽDR).
Dva dni po útoku prokuratúra v Charkovskej oblasti ukázala fragmenty strely médiám a tvrdila, že sa líšili od ruských modelov, čo by podľa nich mohlo znamenať, že išlo o strelu dodanú Pchjongjangom.
Za jej jadrový aj balistický program sú na KĽDR od roku 2006 uvalené sankcie OSN. V nasledujúcich rokoch boli ešte viac sprísnené.
Traja odborníci, ktorý porušovanie sankcií monitorujú, počas apríla navštívili Ukrajinu, aby preskúmali trosky strely. Nenašli však žiadne dôkazy o tom, že bola vyrobená v Rusku. Podotkli však, že nemohli nezávisle overiť to, odkiaľ a kým bola raketa vypálená.
„Informácie o trajektórii, ktoré poskytli ukrajinské orgány, naznačujú, že strela bola vystrelená z územia Ruskej federácie,“ napísali v správe datovanej z 25. apríla a predloženej Výboru Bezpečnostnej rady pre sankcie voči Severnej Kórei.
Dodali tiež, že ak by bola raketa pod kontrolou ruských síl, takéto umiestnenie na odpálenie by pravdepodobne naznačovalo, že ju obstarali občania Ruska. To by podľa nich bolo porušenie zbrojného embarga uvaleného na KĽDR v roku 2006.
Ruskí ani severokórejskí veľvyslanci pri OSN bezprostredne nereagovali na žiadosť o vyjadrenie k správe odborníkov.
Spojené štáty aj iné krajiny obviňujú KĽDR, že Rusku dodala zbrane na použitie vo vojne proti Ukrajine, ktorú ruské sily napadli vo februári 2022. Moskva aj Pchjongjang tieto obvinenia popreli, vlani si však prisľúbili, že prehĺbia vzájomnú vojenskú spoluprácu.
Rusko tiež v marci vetovalo predĺženie mandátu panelu odborníkov, ktorý monitorujú dodržiavanie sankcií OSN voči KĽDR v súvislosti s jej jadrovým programom a programom balistických rakiet. Mandát súčasného panelu tak zanikne v utorok.
Turkish Airlines obnoví po vyše desiatich rokoch lety do Damasku
Letecká spoločnosť Turkish Airlines na budúci týždeň po viac ako desiatich rokoch obnoví lety do sýrskeho Damasku, oznámil v stredu generálny riaditeľ tureckej spoločnosti.
Zelenskyj hovoril s Dudom o členstve v NATO, navštívil primátora Varšavy
Jednou z hlavných tém diskusie bol vstup Ukrajiny do NATO.
Biden vystúpil s rozlúčkovým prejavom, pred týmto varoval USA
Končiaci prezident v prejave spomenul aj svoje úspechy.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom má tri fázy
Dohoda o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom, na ktorej sa obe strany dohodli v stredu popoludní, bude realizovaná v troch fázach.
Dánska premiérka reagovala na Trumpove vyjadrenia o kúpe Grónska
Dánska premiérka povedala Trumpovi, že iba Grónsko rozhodne o svojej budúcnosti.