Slovenskí vedci prišli s ďalším poznaním, s ktorým zaujali svet
Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu.
Na snímke šváb - ilustračné foto
Šváby sa v druhohorách živili trusom dinosaurov a fungovali tak ako čistiaca služba prostredia. K tomuto poznatku dospel medzinárodný tím nemeckých, ruských, libanonských a japonských vedcov pod vedením pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV).
Výskum prebiehal v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom. Štúdia bola uverejnená v magazíne PLoS One. Komentujú ju svetové médiá vrátane National Geografic. Spoluautormi štúdie sú Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV a Patrik Vagovič z univerzity v japonskom Tohoku.
Vedci našli v jantári zo spomínanej oblasti stopy po potrave historického, dnes už vyhynutého švába čeľade Blattulidae. Tím pod vedením pracovníka Geologického ústavu SAV Petra Vršanského však práve v týchto stopách po potrave našiel čosi mimoriadne. "S použitím prístroja zvaného synchrotron vytvoril trojrozmerný model potravy švába a po jeho skúmaní sa ukázalo, že chrobák mal v útrobách potravu, ktorá už bola potravou niekoho iného," povedala hovorkyňa SAV Michaela Špánková. Inými slovami, šváb sa živil trusom dinosaurov, slúžil teda ako čistič.
Asi dvojmilimetrové mláďa švába nájdené v jantárovej slze druhohorných stromov považuje Vršanský za odkaz z minulosti. "Dokonale zachované, umožňuje porovnanie evolučných vzorov. Stále žiariace nám pripomínajú, že tieto oči skutočne videli dinosaurov,” hovorí o výskume Vršanský.
Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu. "To by znamenalo pokles biomasy, ale aj vysokú eróziu, a tým výraznú zmenu krajiny na horotvornej úrovni,” povedal vedec. Z výskumu vyplýva, že žiadna špecializovaná kohorta odstraňovačov trusu dinosaurov neexistovala, ale šváby trus využívali aspoň čiastočne.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.