5 dôvodov, prečo priťahujete emocionálne nedostupných ľudí
- 12:40 05.05.2024
- Bratislava
Ak sa konečne chcete vyhnúť ľuďom, ktorí vám neopätujú prejavené city, prestaňte opakovať tieto chyby.
Zo začiatku všetko vyzerá ako v rozprávke. Rozprávate sa každý deň, rýchlo prídete na to, že zdieľate podobné záujmy a ciele, vaše životné krédo sa zhoduje a budúcnosť vidíte jedine spoločnú.
Po niekoľkých týždňoch zrazu nastane zvrat, a človek, ktorého ste doteraz vnímali ako osudového, vám sotva odpíše na správu, nezaujíma sa o vás a nijako svoje správanie nevysvetlí.
S emocionálne nedostupnými ľuďmi sa už stretol každý z nás – či už išlo o potenciálnych partnerov, kolegov alebo rodinných príslušníkov. Vzťah s nimi v nás často vyvoláva podozrenie, že sme spravili niečo zlé, aby sme ich od seba odradili.
Azda najhorším aspektom vzťahu s nimi je cyklickosť, ktorá nás vyčerpáva a znižuje naše sebavedomie. Opakujú sa nielen vzorce správania emocionálne nedostupných ľudí, ale aj tie naše, pri ktorých sa ocitáme stále pri rovnakom type osobností. Prečo je to tak?
Ako tvrdia psychológovia, existuje prinajmenšom 5 dôvodov, prečo uzatvárate vzťahy práve s takýmito ľuďmi:
1. Hľadáte uznanie, nie spojenie
Platí to najmä pri randení – ak hľadáte partnera, ktorý vás bude uznávať alebo v jeho očiach budete ako trofej, nehľadáte spojenie, ale uznanie, čo je vstupnou bránou pre emocionálne neprístupných ľudí. Tých priťahuje aj vaše neustále flirtovanie a neautentickosť.
Namiesto toho uprednostnite budovanie vzťahu s partnerom, ktorý od začiatku pozná vašu hodnotu a cení si vás pre to, akí ste.
2. Dobrý pocit
Vzťah s emocionálne nedostupným človekom sa od hlbokého empatického vzťahu líši najmä rýchlosťou, akou prebieha. V takomto vzťahu môžete preskočiť spoznávanie a zisťovanie, či medzi vami preskočí iskra – vrhnete sa rovno do romániku, ktorý väčšinou končí nešťastne.
Pocit, že ste obdivovaní a cenení, je skvelý, ale v takomto prípade falošný. Ani jeden z vás totiž nezískal dostatok času na skúmanie vzájomnej hodnoty, a preto jediné, čo o tom druhom viete, je vaša predstava.
3. Nezahojené rany
Deti emocionálne nedostupných rodičov dlho žijú v presvedčení, že je to ich vina, že si nezaslúžili lásku rodiča. Z tohto dôvodu hľadajú vrúcny cit u opačného pohlavia, ktoré im pripomína správanie takéhoto rodiča.
Ak túto prekážku chcete prekonať, musíte sa naučiť nevnímať varovné znaky u iných ako výzvy, a nesnažiť sa zmeniť ich. Zmena totiž nastáva zriedka a väčšinou len za asistencie terapeuta.
4. Aj vy ste emocionálne neprístupní
Ak vám sú krehkosť a emocionálna prepojenosť cudzie, je možné, že aj vy sami ste emocionálne neprístupní. Naučte sa stanovovať si hranice, hovoriť o svojich pocitoch a prípadne navštívte psychológa.
5. Je vám to známe
Ak ste vyrástli pri emocionálne nedostupnom rodičovi, alebo vás vychoval len jeden rodič, dynamika emocionálne nevyrovnaných vzťahov vám je známa, a tak sa v nej aj v dospelosti cítite bezpečne, hoci bezpečná vôbec nie je.
Prvý krok k riešeniu je dať väčší priestor emocionálne dostupným ľuďom, aj keď sa vám môžu zdať ako nudní. Po čase si na ich prístup zvyknete a začnete ho považovať za atraktívny.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.