Vzduch vo vašom aute môže byť karcinogénny, toto musíte vedieť
- 21:12 10.05.2024
- Washington

Riziko pre pľúca predstavujú nielen výfukové plyny nahromadené v dopravných zápchach. Nebezpečenstvo sa skrýva aj priamo vnútri áut.
Až v 101 modeloch áut sa ukrýva riziko karcinogénov. Upozorňuje na to výskum publikovaný v žurnále Environmental Science and Technology, podľa ktorého sa rakovinotvorné látky nachádzajú v spomaľovačoch horenia.
Pri výrobe sedadiel do áut sa používajú potenciálne karcinogénne látky, ktoré sa za určitých podmienok uvoľňujú do ovzdušia; Foto: Gargantiopa/Shutterstock.com
Nebezpečné modely datované do roku 2015 a neskôr obsahujú spomaľovače horenia používané najmä pri výrobe sedadiel a viacerých materiálov v interiéri automobilov. Vedci však argumentujú, že spomaľovače sú zastarané a neposkytujú žiadnu preukázateľnú ochranu pred horením.
Vedúca autorka štúdie, vedkyňa z Dukeovej univerzity (Severná Karolína) Rebecca Hoehnová v tlačovom vyhlásení uviedla:
„Keďže priemerný vodič každý deň strávi zhruba hodinu v aute, ide o závažnú zdravotnú hrozbu. Najväčšiemu riziku čelia vodiči na dlhších trasách a deti, ktoré vdýchnu viac vzduchu v prepočte na telesnú hmotnosť.“
Až 99 percent z testovaných áut obsahovalo chemikáliu tris (1-chlor-izopropyl) fosfát, ktorú americké zdravotníctvo vníma ako potenciálny karcinogén. Do skupiny známych a zakázaných karcinogénov patria aj tris (1,3-dichlor-2-propyl) fosfát a tris (2-chloroetyl) fosfát, ktoré sa takisto našli vo viacerých autách.
V ovzduší áut, v ktorých boli umiestnené sedadlá s výplňou s obsahom látky TCIPP, namerali zvýšené množstvo tejto chemikálie, ktorá sa používa ako spomaľovač horenia.
Na kvalitu vzduchu vplýva teplota
Foto: AYDO8/Shutterstock.com
Vedci tiež porovnávali kvalitu vzduchu v interiéroch áut počas leta a zimy, pričom zistili, že čím teplejší je vzduch v aute, tým viac sa doňho uvoľňujú nebezpečné chemikálie.
Zozbierané údaje by podľa autorov mali nabádať automobilky k prekonaniu zastaralých postupov pri výrobe áut, keď sa používajú spomaľovače horenia, ktoré škodia a v skutočnosti nie sú efektívne.
„Jediným istým spôsobom, ako výrazne znížiť množstvo toxínov v ovzduší, je nepoužívať spomaľovače horenia... Najjednoduchším spôsobom zmiernenia kontaktu s nimi je šoférovať s otvorenými oknami a obmedziť používanie vnútorného obehu.“
Ďalším zo spôsobov, ako udržiavať vo vozidle čo najkvalitnejší vzduch, je parkovať v tieni a pravidelne čistiť auto.

Video: Dôchodkyňa vypadla zo šiesteho poschodia, stal sa však zázrak
Seniorka prežila desivý pád z výšky.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť
Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.

Neverný muž utekajúci pred manželkou spadol zo zviazaných plachiet
Muž bol v hotelovej izbe so svojou milenkou.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.