Andrej Danko očakával, že okrúhly stôl politických strán nebude
Predseda SNS Andrej Danko očakával, že utorkový okrúhly stôl lídrov politických strán nebude.
Podľa neho nie je priestor niekoho obviňovať, ale ani hovoriť o generálnych gestách zmierenia. Zvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu poďakoval, že "cúvol". Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike. Podľa lídra KDH Milana Majerského treba zmierenie a upokojenie v krajine, hnutie bolo na okrúhly stôl pripravené. Obáva sa však, že politici budú situáciu eskalovať.
„Je falošné hovoriť o tom, že stretnutie v utorok by zmierilo spoločnosť,“ skonštatoval Danko.
Uznal však, že každý chce zmierenie. Pellegrinimu poďakoval, že ustúpil z iniciatívy okrúhleho stola a že Hlas-SD uznal, že takéto stretnutie je predčasné. S niektorými ľuďmi sa podľa neho debatovať nedá, čo považuje za problematické. „Neverím v premenu niektorých ľudí,“ poznamenal. Je však vďačný, ak sa rodí slušná opozícia, s ktorou je možné diskutovať. S Igorom Matovičom si ale za jeden stôl sadnúť odmieta.
Začiatkom budúceho týždňa očakáva okrem iného, že by mala byť porada k mediálnym zákonom. Presadiť chce v tejto oblasti nové pravidlá, napríklad o tom, čo je novinárska etika, o vzťahoch novinárov a politikov a rovnako i o tom, čo je ešte povinný politik od novinárov „strpieť“. Novinára, ktorý má pravdu, nie je podľa neho možné umlčať. Budúci týždeň očakáva „nejakú formu“ koaličnej rady, zasadnúť by mohol aj parlament.
KDH je podľa Majerského pripravené rokovať s každým o hľadaní riešenia a cesty na upokojenie situácie a zmierenie v spoločnosti. Za základný predpoklad pokoja považuje vnútornú ochotu byť lepším, spomína tiež sebareflexiu. Ako politici by mali krotiť svoj hnev, lebo aj to sa presúva do spoločnosti. Vyzýva na stavanie mostov, nie múrov. KDH bolo pripravené zúčastniť sa okrúhleho stola.
„Keď nezačneme od seba, nemôžeme očakávať, že spoločnosť zmení politikov,“ povedal Majerský. Výhrady treba hovoriť slušne a kultivovane, rovnako tak rozumne, konštruktívne a racionálne. Na protestoch nevidí nič zlé, spomenul napríklad tie v roku 1989. „Keby neboli ich, nesedeli by sme tu a nemohli by sme diskutovať,“ poznamenal Majerský. Poďakoval, že prišla sloboda, nie každý si ju však podľa neho vie vážiť. Vyjadril tiež obavy, že politici budú situáciu eskalovať. Odporúča upokojiť vášne a nájsť si k sebe cestu.
Počas hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici fanúšik
Počas sobotného hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici 81-ročný muž.
SaS: Odchod Ľubomíra Soláka odhaľuje hlboký rozklad polície na Slovensku
Opozičná strana SaS považuje odchod policajného prezidenta Ľubomíra Soláka za potvrdenie rozkladu polície na Slovensku.
KDH: Nielen policajný prezident Solák, ale i minister Šutaj Eštok by mal skončiť
Koniec prezidenta Policajného zboru (PZ) Ľubomíra Soláka je na mieste, pretože nedokázal kompetentne a odborne viesť policajný zbor.
Mikulec vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie po tragédii v Spišskej Starej Vsi
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok by mal podľa bývalého ministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Romana Mikulca prijať politickú zodpovednosť a okamžite odstúpiť z funkcie.
Remišová kritizuje Ministerstvo kultúry SR za predraženú strážnu službu
Ministerstvo kultúry SR malo ukončiť platnú zmluvu na strážnu službu a nahradiť ju novou, s horšími podmienkami.