Zamestnanci Markízy hrozia ostrým štrajkom, manažment žiadajú o reakciu
Časť zamestnancov TV Markíza vstúpila vo štvrtok do štrajkovej pohotovosti. Informujú o tom na sociálnej sieti.
Vysvetľujú, že ich krok je reakciou na to, že vedenie televízie nenaplnilo ich požiadavku písomne deklarovať pokračovanie diskusnej relácie Na telo s rovnakým moderátorom i slobodnou dramaturgiou. Manažmentu predložili ďalšie požiadavky, pri nesplnení ktorých avizujú ostrý štrajk.
Vo štvrtkovom vyhlásení konštatujú zásahy do spravodajstva i politických diskusií. „Pracovné podmienky zamestnancov a spolupracovníkov spravodajstva sú neuspokojivé, predovšetkým z dôvodu významných prekážok riadneho a nestranného výkonu práce redaktorov,“ uvádzajú.
Manažment žiadajú, aby sa do piatich dní písomne zaviazal, že k týmto zásahom dochádzať nebude. Rovnako žiadajú vedenie, aby verejne deklarovalo, že spravodajstvo a politické diskusie bude televízia vysielať „slobodne, objektívne a nestranne, bez ohľadu na to, či sa v ňom vládna moc ukáže v pozitívnom, alebo negatívnom svetle“. Upozorňujú, že sú ochotní zotrvať a stupňovať svoj tlak. „Ak vedenie nesplní naše požiadavky, sme pripravení prvýkrát v histórii tejto spoločnosti vstúpiť do ostrého štrajku,“ vyhlásili.
Vedenie televízie Markíza vo štvrtok oznámilo, že nevyhovie pondelkovej (27. 5.) výzve skupiny svojich zamestnancov požadujúcich návrat diskusnej relácie Na telo s Michalom Kovačičom a zachovanie jej slobodnej dramaturgie. „TV Markíza ako súkromná stanica plne rešpektujúca zákonom stanovujúce pravidlá televízneho vysielania i nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva v žiadnom prípade nemôže a ani nemieni ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uviedol vo štvrtok manažment televízie.
Formu i obsah vystúpenia moderátora, ktorý v nedeľňajšej (26. 5.) relácii hovoril o snahách zasahovať a cenzurovať spravodajstvo i politické diskusie Markízy, označilo vedenie televízie nielen za porušenie zákona o mediálnych službách i etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média. „V kontexte týchto faktov považujeme zverejnené požiadavky zamestnancov za absolútne nepochopenie situácie,“ uviedla TV Markíza k obsahu prvej výzvy. Počas letného obdobia chce hľadať nový formát relácie, ktorá bude platformou pre korektnú politickú diskusiu.
Za moderátora i výzvu zamestnancov sa postavili aj viaceré opozičné strany, v otvorenom liste vlastníkom televízie sa k nim pridali aj viaceré známe české osobnosti.
Hnutie Slovensko: Výroky Tibora Gašpara sú nepochopiteľné a nebezpečné pre Slovensko
Výroky podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD) sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska.
SaS chce, aby bol poplatok za vyradenie vozidla 50 eur namiesto 500 eur
SaS navrhuje, aby sa vo vymedzenom čase za vyradenie neexistujúceho vozidla z evidencie platilo do Environmentálneho fondu 50 eur namiesto súčasných 500 eur.
KDH: Vyjadrenia Tibora Gašpara sú dôkazom rozpadu vládnej koalície
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie považuje výrok podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO za dôkaz rozpadu vládnej koalície.
PS: Slová Tibora Gašpara potvrdzujú, že Fico chce Slovensko vyviesť z Európy
Progresívne Slovensko ostro odmieta slová podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenie SR z EÚ a NATO.
Hlas-SD: Odmietame akúkoľvek diskusiu o vystúpení SR z EÚ a NATO
Strana Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).