Pellegrini vyhlásil, že neprestane byť sociálnym demokratom, v prežitie Hlasu verí
Peter Pellegrini strane Hlas-SD želá, aby prežila svojho zakladateľa a generáciu stojacu pri jej zrode.
Nikdy neprestanem byť sociálnym demokratom a presadzovať hodnoty sociálnej demokracie vo svojom politickom živote. Uviedol to končiaci predseda stany Hlas-SD a novozvolený prezident SR Peter Pellegrini v príhovore na sneme strany. Zdôraznil, že voľba nového predsedu, ktorá Hlas-SD čaká, je dôležitý krok v jej živote. Novému predsedovi zanechal úlohu získať viac voličov z mladšieho spektra.
„Slovenská politická tradícia jasne hovorí, že prezident republiky má byť nadstranícky, aby mohol zjednocovať národ a vždy uprednostniť záujmy ľudí pred záujmami politikov. Pretože práve od ľudí pochádza jeho mandát,“ uviedol Pellegrini s tým, že hoci nemá zákonnú povinnosť odísť zo strany, na budovanie politickej kultúry treba viac, než len rešpektovať zákony. Myslí si, že jeho pôsobenie v prezidentskom úrade môže spolu s prácou Hlasu-SD priniesť synergiu pri presadzovaní „hodnôt zmieru, pokoja, sociálnej spravodlivosti i silného štátu“.
Prosba pre nového predsedu
Novému predsedovi Hlasu-SD adresoval prosbu, aby pre plány strany získal aj viac voličov a sympatizantov v mladšom či strednom veku, no nezabúdal ani na staršiu generáciu. „Ale zabojujme aj tam, kde zatiaľ chýbajúcu skúsenosť nahrádza mladícka dravosť a energia, pretože to je sila, ktorá raz bude v krajine dominantná,“ povedal.
Pripomenul, že odporúča za predsedu zvoliť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý podľa neho predstavuje novú generáciu politikov. Je presvedčený, že spolu s podpredsedami dokáže vytvoriť funkčný, zodpovedný a akcieschopný tím, ktorý Hlasu-SD zabezpečí nielen politické prežitie, ale aj sľubnú a výraznú politickú budúcnosť.
Pellegrini sa vrátil aj k atentátu
Opätovne odsúdil atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Slovensko však podľa neho je a bude demokratickou krajinou, kde sa bude rozhodovať vo volebných miestnostiach a nie s pištoľami na námestiach. „Venujme preto svoju pozornosť tam, kde je potrebná pre samotných ľudí, nie pre nás, ako pre politikov,“ apeloval na straníkov. Upozornil na skratkovitú snahu zarobiť za krátky čas veľa politických bodov. Apeloval, aby nezabudli na prácu pre ľudí a aby nestrácali kontakt s občanmi. Pripomenul priority strany, ako sociálny pilier, proeurópska orientácia a zachovanie národnej identity, odmietanie fašizmu a netolerancie.
V príhovore pripomenul vznik strany a jej úspechy. Skonštatoval, že po parlamentných voľbách bez Hlasu-SD nebolo možné zložiť vládnu koalíciu. Strana podľa neho prijala správne rozhodnutie. „Mali sme na výber medzi možnosťou presadiť svoje zásadné sociálnodemokratické priority a vytvoriť stabilnú vládnu koalíciu, alebo pokračovať v neblahom trende večných sporov vo vláde, pretkaných ideologickými vojnami,“ povedal. Dodal, že Hlas-SD prevzal zodpovednosť za najdôležitejšie rezorty z pohľadu kvality života ľudí a vyzdvihol už prijaté opatrenia. Podčiarkol však aj výzvy, pred ktorými jednotlivé rezorty stoja.
Zomrel herec, režisér a dabér Vladimír Štefuca
Vo veku 84 rokov zomrel v sobotu ráno herec a režisér Vladimír Štefuca, s ktorého menom je spätých množstvo programov v rozhlase a televízii.
Hnutie Slovensko: Výroky Tibora Gašpara sú nepochopiteľné a nebezpečné pre Slovensko
Výroky podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD) sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska.
SaS chce, aby bol poplatok za vyradenie vozidla 50 eur namiesto 500 eur
SaS navrhuje, aby sa vo vymedzenom čase za vyradenie neexistujúceho vozidla z evidencie platilo do Environmentálneho fondu 50 eur namiesto súčasných 500 eur.
KDH: Vyjadrenia Tibora Gašpara sú dôkazom rozpadu vládnej koalície
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie považuje výrok podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO za dôkaz rozpadu vládnej koalície.
PS: Slová Tibora Gašpara potvrdzujú, že Fico chce Slovensko vyviesť z Európy
Progresívne Slovensko ostro odmieta slová podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenie SR z EÚ a NATO.