Vláda pripravuje "lex atentát", minister vnútra priblížil detaily
Podpredseda parlamentu a šéf hnutia PS Michal Šimečka v relácii navrhol, aby návrhy koalícia a opozícia pripravila a schválila spoločne. Išlo by podľa neho o signál zmieru.
Návrhy legislatívnych zmien, tzv. "lex atentát", s ktorými príde vláda, nebudú kontroverzné. Ambíciou je, aby sa dostali na júnovú schôdzu parlamentu, kde sa o nich môže diskutovať. V diskusnej relácii na RTVS O päť minút dvanásť to uviedol minister vnútra a nový predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.
„V zákone bude zadefinované, že traja najvyšší ústavní činitelia musia mať zabezpečené štátom garantované bývanie a keď budete vy (Šimečka, pozn. TASR) predseda parlamentu alebo predseda vlády, tak do toho domu pôjdete bývať, aby ste mali zabezpečenú bezpečnosť,“ priblížil jeden z návrhov minister. Témou je podľa neho aj to, že Slovensko nemá rezortnú nemocnicu, aká je v iných krajinách.
Šimečka predpokladá, že nastane analýza atentátu na premiéra, kto pochybil a aké lepšie opatrenia treba prijať. „Čokoľvek, čo chcete do parlamentu dostať ako “lex atentát„, by predsa malo byť priamo nadväzné na závery vyšetrovania,“ poznamenal.
Šimečka kritizuje post, ktorý Pellegrinimu v Hlase ostáva
Šutaj Eštok v relácii apeloval na zastavenie šírenia nenávisti. Šimečkovi pripomenul opozičné protesty a vyjadrenia na adresu vlády a premiéra. Podľa predsedu PS by si vládni predstavitelia nemali zamieňať kritiku s nenávisťou. Pripomenul, že na protestoch ľudí vyzývali k tomu, aby sa správali slušne.
Podpredseda parlamentu zároveň drží novozvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu palce, aby sa mu darilo „obrusovať hrany v spoločnosti“. Mrzí ho, že okrúhly stôl politikov po atentáte na premiéra sa neuskutočnil. Zároveň verí, že iniciatívu „z rúk nepustí“. Šutaj Eštok víta okrúhly stôl, no zároveň rešpektuje stranu Smer-SD, ktorá chce mať na tomto stretnutí svojho predsedu.
Minister taktiež poukázal na to, že Pellegrini sa vzdal kresla predsedu Hlasu-SD a v strane získal funkciu zakladajúceho predsedu. „(Pellegrini) je so stranou rozlúčený. Plne si uvedomuje, že prezident musí byť nadstranícky a musí byť celospoločenský,“ podotkol Šutaj Eštok.
Šimečka v tejto súvislosti pripomenul, že Zuzana Čaputová po zvolení za prezidentku prerušila všetky vzťahy s Progresívnym Slovenskom a pôsobila nadstranícky. „Nevnímam to nijako kriticky, iba to hovorím na margo toho, akú rolu bude mať novozvolený prezident v rámci hlasu, a že v prípade Čaputovej to tak nebolo,“ skonštatoval.
V prípade neobsadenia kresla predsedu parlamentu vidí Šimečka spor medzi SNS a Hlasom-SD. Možno to podľa neho vyriešia eurovoľby. „Dohodli sme sa, že sa po eurovoľbách stretneme a vydiskutujeme si to,“ reagoval minister vnútra.
Hnutie Slovensko: Výroky Tibora Gašpara sú nepochopiteľné a nebezpečné pre Slovensko
Výroky podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD) sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska.
SaS chce, aby bol poplatok za vyradenie vozidla 50 eur namiesto 500 eur
SaS navrhuje, aby sa vo vymedzenom čase za vyradenie neexistujúceho vozidla z evidencie platilo do Environmentálneho fondu 50 eur namiesto súčasných 500 eur.
KDH: Vyjadrenia Tibora Gašpara sú dôkazom rozpadu vládnej koalície
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie považuje výrok podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO za dôkaz rozpadu vládnej koalície.
PS: Slová Tibora Gašpara potvrdzujú, že Fico chce Slovensko vyviesť z Európy
Progresívne Slovensko ostro odmieta slová podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenie SR z EÚ a NATO.
Hlas-SD: Odmietame akúkoľvek diskusiu o vystúpení SR z EÚ a NATO
Strana Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).