Španielske letisko duchov ide do dražby, stálo miliardu eur
- 20:42 09.12.2013
- MADRID
Letisko s najväčšou pristávacou dráhou v Európe je v dražbe, keďže oň nie je zo strany leteckých spoločností záujem. Potvrdil to v pondelok hovorca obchodného súdu v meste Ciudad Real.
Na neďalekom letisku, ktorého výstavba stála miliardu eur, od roku 2011 nepristálo žiadne lietadlo. Prvé súkromné letisko v Španielsku v júni 2012 zbankrotovalo, keďže jeho prevádzkovateľ nedokázal splácať svoje záväzky v hodnote 300 miliónov eur.
Chceli odbaviť 10 miliónov cestujúcich ročne
Vyvolávacia cena za takzvané letisko duchov otvorené pred piatimi rokmi je 100 miliónov eur. Majiteľ ho pôvodne staval tak, aby bolo schopné odbaviť 10 miliónov cestujúcich ročne.
Ťahákom malo byť rýchlovlakové spojenie s andalúzskym pobrežím dosiahnuteľným za menej ako hodinu cesty.
Plytvanie verejnými prostriedkami
Ďalším letiskom duchov a zároveň symbolom plytvania verejnými prostriedkami počas realitnej bubliny v juhoeurópskej krajine je letisko Castellón–Costa Azahar. Od otvorenia v roku 2011 na ňom nepristálo žiadne lietadlo, pričom náklady na jeho vybudovanie sa vyšplhali na 150 miliónov eur.
Letisko sa stalo príkladom zlého hospodárenia a investovania samospráv. V roku 2008 navyše vypukla finančná kríza a spľasla realitná bublina, čo dostalo zadlžené španielske regióny na pokraj bankrotu. Celkovo má Španielsko takmer 50 letísk, viaceré sú bez letov a cestujúcich.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.