Nobelovu cenu mieru odovzdali v tieni Mandelovej rozlúčky
- 18:53 10.12.2013
- OSLO
Zástupcovia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vrátaneho jej šéfa Ahmeta Üzümcüa si v utorok v nórskom Osle prevzali Nobelovu cenu za mier.
Ocenenie by mohlo podľa Üzümcüa prispieť k tomu, aby jedného dňa mohlo byť používanie chemického arzenálu celosvetovo zakázané. Eliminovanie podobných zbraní je pritom podľa neho "vznešeným cieľom".
Laureáti Nobelovej ceny 2013
V Štokholme a Osle si v utorok laureáti prevezmú Nobelove ceny za rok 2013. Za svoj boj za svet bez chemických zbraní si v nórskej metropole vyzdvihnú Nobelovu cenu mieru zástupcovia Organizácie za zákaz chemických zbraní (OPCW). V švédskom hlavnom meste si následne prevezmú Nobelove ceny za medicínu Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof, za fyziku Belgičan François Englert a Brit Peter W. Higgs, za chémiu Američania Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel a za ekonómiu Američania Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Alice Munroová sa však na ceremónii nezúčastní. Dôvodom je slabé zdravie 82-ročnej kanadskej spisovateľky. Cenu za ňu preto od švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva prevezme jej dcéra. Ceny sú dotované sumou osem miliónov švédskych korún (okolo 900 000 eur).OPCW a dohovor o chemických zbraniach podľa Nobelovho výboru definovali chemické zbrane ako neprijateľné podľa medzinárodného práva. Organizácia si cenu prevezme na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.
Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu v sume takmer milión eur. Turecký riaditeľ OPCW Ahmet Üzümcü v pondelok uviedol, že peniaze použijú na vytvorenie vlastnej ceny, ktorou budú odmeňovať ľudí prispievajúcich k ich úsiliu zbaviť svet chemického arzenálu.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu dohliada na plnenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, pričom úzko spolupracuje s jednotlivými členskými štátmi. Organizácia patrí z hľadiska medzinárodných štruktúr medzi najväčšie, keďže združuje 189 členských štátov.
Dve krajiny, Izrael a Barma spomínaný dohovor podpísali, avšak zatiaľ neratifikovali. Štyri krajiny, Angola, Egypt, Somálsko a Severná Kórea, zatiaľ nepristúpili k podpisu ani k prijatiu dohovoru. Sýria dohovor prijala len nedávno. Aktuálnou úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať práve sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou OSN.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.