Účinné tipy pre poslušnú pamäť
Vstanete od stola a niekam sa vyberiete. V polovici cesty s hlavou zaplnenou myšlienkami zastanete a rozmýšľate, čo ste to vlastne išli robiť. Nezúfajte, nie ste jediní. Skúste takzvaným "oknám" v pamäti zabrániť! Máme pre vás pár tipov, ako pamäť naučiť rozmýšľať naplno.
Vynechávanie pamäti nie je len prirodzeným prejavom starnutia. Na zabúdanie sú náchylní aj mladí ľudia. Podľa vedcov štartuje postupný pokles činnosti pamäte už v dvadsiatich rokoch. Prispieva k tomu niekoľko ďalších faktorov ako neustály príliv informácií, ktoré musí mozog filtrovať a tiež životný štýl. Máme pre vás preto niekoľko tipov a rád, aby ste si pamätali všetko, čo potrebujete.
Rozhýbte si pamäť!
Ďalší motivačný dôvod, prečo konečne oprášiť tenisky a ísť behať. Prestaňte sa vyhovárať na to, že je zima! V lete je zas príliš horúco. Cvičením si zlepšíte pamäť a jednoduchšie si zapamätáte informácie, ktoré potrebujete. Stačí pol hodinka rýchlej chôdze denne a dostanete do pozoru vaše mozgové bunky. Intenzívnym pohybom sa zväčšuje veľkosť hipokampu, časti mozgu, ktorá spracováva nové informácie a má na svedomí dlhodobú pamäť. Pomáha tiež yoga a pilates.
Pomôže ponocovanie?
Vedeli ste, že len jedna noc bez dostatočného spánku môže poškodiť našu pamäť? Ponocovanie znižuje schopnosť udržať nové informácie až o 40%. Deje sa to preto, že mozog si počas spánku selektuje informácie, ktoré uloží a posilňuje i nové spomienky.
Nemyslite si, že keď ste mladí, zvládnete nad knihami prebdieť celú noc. Ak sa vám zdá venovanie ôsmich hodín času oddychu priveľa, pokúste sa zdriemnuť si na 40 minút poobede. Vašej pamäti tak určite pomôžete a bude vám to lepšie myslieť.
Cviky pre váš mozog
Schopnosť zapamätať si veci a nezabúdať na dôležité termíny si zlepšíte aj zámerným precvičovaním pamäte. Prestaňte používať kalkulačku pri jednoduchších počtoch, skúste si zapamätať telefónne číslo naspamäť a pomáha tiež lúštenie krížoviek a iných hlavolamov.
Koľkokrát ste použili vetu, keby sa tak kľúče dali prezvoniť? Aby ste nezabúdali, kam odkladáte svoje veci, vo všetkom si vytvárajte systém a rozvíjajte návyky. Každú vec si vždy po príchode domov ukladajte na rovnaké miesto. Časom si na to zvyknete a budete hneď vedieť, kde čo leží. Dámam môže byť veľmi nápomocné špeciálne kabelkové vrecúško. Nemusíte si tak prehadzovať každú vec z kabelky do kabelky. Jednoducho vezmete organizátor a dáte ho do tašky, ktorú si chcete vziať. Náramne to šetrí čas aj nervy, že ste v bočnej priehradke opäť niečo zabudli.
Naučte sa učiť!
Štúdie hovoria, že poslucháči, ktorí sa zúčastnili prednášok či školení poobede si dokázali zapamätať podstatne viac ako tí, ktorí ich navštevujú už ráno.
Opakovanie je matka múdrosti. Zopakovanie toho, čo ste sa naučili, ešte pred spaním a opäť ráno po prebudení robí divy. Napomáha to lepšiemu uloženiu informácií do dlhodobej pamäte.
Ak máte problém niečo si zapamätať, vymyslite si okolo tejto informácie, procesu či konkrétneho slova vlastný zábavný príbeh. Pri skúškach si tak určite spomeniete, o čo išlo.
Používajte mnemotechnické pomôcky!
Aktívna pamäť na tanieri
A to by sme neboli my, aby sme vám neponúkli aj pár tipov, ako stimulovať pamäť tými správnymi potravinami.
Toto si určite položte na tanier, počas najvypätejšieho obdobia: Vlašské oriešky, ryby a rybí olej, vajíčka, sója, mrkva, ananás, banány, avokádo, čučoriedky, zázvor. Nezabúdajte na zaručene účinné pitie zeleného čaju, kofeín a jedným z najväčších pomocníkov je známe ginko biloba.
5 znakov, že ste boli v detstve zanedbávaní, no neuvedomujete si to
Terapeut prezradil tajné znaky toho, že ste boli v detstve emocionálne zanedbávaní, no vytesnili ste to z mysle.
Táto vyrážka na perách dvojnásobne zvyšuje riziko demencie
Vedci sa zamerali na doteraz neprebádanú príčinu nástupu demencie.
Odborník varuje pred „zdravými“ olejmi: Na tomto by som nikdy nevaril
Odborník na výživu prezradil, s akými olejmi by ste mali variť.
Intímne zdravie v zime: Na toto by ženy nemali zabúdať v chladných mesiacoch
Chladné počasie môže mnohým ženám priniesť zdravotné komplikácie.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.