Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti
Umelá inteligencia nehalucinuje, ale vymýšľa si hlúposti, uvádza nová filozofická štúdia zo Škótska.
Štúdiu trojice filozofov z Glasgowskej univerzity začiatkom júna zverejnil odborný žurnál Ethics and Information Technology. Filozofi sa v nej venovali nezmyslom vytvoreným nástrojom ChatGPT, ktoré v niektorých prípadoch dostali metaforickú nálepku „halucinácia“.
Nezmysly vytvorené umelou inteligenciou (AI) by sa však podľa filozofov nemali označovať metaforicky, ale pravým menom – hovadina (anglicky „bullshit“). Trvajú na tom, že AI nemôže halucinovať, pretože halucinácia je prelud založený na klame zmyslov, teda niečoho, čo umelá inteligencia ako softvér nemá.
„Stroje sa nesnažia odovzdať informáciu o niečom, čomu veria alebo čo vnímajú. Nepresnosti nevznikajú z dôvodu nesprávnej interpretácie alebo halucinácie. Ako sme (v štúdii) uviedli, vôbec sa nesnažia odovzdať nejakú informáciu. Vymýšľajú si hovadiny,“ uvádza štúdia.
Filozofi vychádzajú z koncepcie Harryho Frankfurta, ktorý hovadinu definoval vo svojom epistemologickom diele „On Bullshit“ (O hovadinách) z roku 2005 ako „ľubovoľný výrok, pri ktorom autorovi nezáleží na výroku samotnom ani na jeho pravdivosti“.
Frankfurt hovadiny rozdeľuje ešte na dva poddruhy – „zámerné hovadiny“ vytvorené s nejakým postranným úmyslom a „nezámerné hovadiny“ vytvorené bez postranného úmyslu. Autori štúdie tvrdia, že ChatGPT vytvára prinajlepšom nezámerné hlúposti, pretože sa nesnaží zavádzať používateľov, ale vytvoriť prirodzene znejúci text.
Závery štúdie sú zaujímavé najmä v súvislosti s informáciami o absurdných a nebezpečných radách umelej inteligencie spoločnosti Google, ktoré sa objavili počas uplynulých týždňov. Tá radila používateľom, aby jedli kamene, ochutili si pizzu netoxickým lepidlom alebo aby depresiu liečili skokom z mosta. Spoločnosť Google a jej umelá inteligencia sa na sociálnych sieťach stala terčom mohutnej vlny posmechu a kritiky. Spoločnosť však kritizované výstupy podľa televízie BBC označila za ojedinelé zlyhania a trvá na tom, že drvivá väčšina výstupov jej AI je kvalitná.
Pravidelné vystavovanie sa svetlu v noci zvyšuje riziko úmrtia
Ľudí, ktorí sa pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla v noci a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza nová štúdia.
Lieky na chudnutie môžu pomôcť aj pri závislosti od alkoholu
Injekčné perá na liečbu obezity a cukrovky druhého typu znižujú tiež intoxikáciu alkoholom.
Revolúcia v boji proti rakovine: Recept na liek sa môže skrývať v pivných kvasinkách
Kvasinky, ktoré sa používajú na varenie obľúbeného piva, by mohli byť kľúčom k revolučnej liečbe rakoviny.
Nový variant covidu sa nezastaví, ak nespravíme tieto tri veci, varuje profesor
Európu ovládol najnovší subvariant koronavírusu. Profesor tvrdí, že na obmedzenie jeho šírenia je potrebné vykonať tri kroky.
Mimozemské civilizácie pravdepodobne zomierajú kvôli zmene klímy, naznačujú vedci
Astrofyzici prišli s pochmúrnou štúdiou.