Kremeľ: Rozhodnutie USA zakázať softvér Kaspersky je potláčaním konkurencie
- 15:23 21.06.2024
- Moskva

Rozhodnutie USA zakázať predaj antivírusového softvéru ruskej spoločnosti Kaspersky Lab je typickým krokom Washingtonu na potlačenie zahraničnej konkurencie. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok (20. 6.) oznámila, že zakáže predaj antivírusového softvéru ruskej spoločnosti Kaspersky Lab v USA, pričom to odôvodnila vplyvom Kremľa na spoločnosť, ktorý predstavuje významné bezpečnostné riziko.
Americká ministerka obchodu Gina Raimondová pri oznámení novinárom povedala, že „Rusko ukázalo, že má kapacitu a zámer využiť spoločnosti ako Kaspersky na zhromažďovanie osobných údajov Američanov a ich využívanie ako zbraň“.
Peskov v piatok v reakcii vyhlásil, že spoločnosť Kaspersky je na medzinárodných trhoch „veľmi konkurencieschopná“ a že rozhodnutie Washingtonu obmedziť jej predaj je „obľúbenou technikou nekalej súťaže zo strany USA“.
Samotná spoločnosť Kaspersky uviedla, že bude hľadať legálne možnosti, ako zachovať svoje operácie. Domnieva sa pritom, že rozhodnutie USA nebolo založené na „komplexnom hodnotení integrity produktov a služieb spoločnosti Kaspersky“ a že jej aktivity neohrozovali bezpečnosť občanov USA. Dodala, že je súkromná firma a nemá žiadne väzby na ruskú vládu.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.

Štefan Kišš: Verejný dlh sa za súčasnej vlády zvýšil o 1500 eur na občana
Verejný dlh Slovenska výrazne rastie, v prepočte na občana už predstavuje viac ako 14.000 eur.

Trump nevylúčil zvýšenie ciel na dovoz kanadských áut
Americký prezident Donald Trump nevylúčil, že súčasné clá na dovoz áut z Kanady môže ešte zvýšiť.

Taraba vyzýva investora baterkárne, aby nehazardoval s reputáciou investície
Ministerstvo životného prostredia plánuje pozastavenie procesu posudzovania vplyvov baterkárne na životné prostredie.

SaS: Geologický výskum o vhodnosti lokality na zakopávanie kadáverov neexistuje
Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča na odstúpenie z funkcie.