Opakujete v práci týchto 5 činností? Pozor, môže ísť o skrytú depresiu!

Depresia nie vždy vyzerá ako smútok a plač. Neignorujte ani tieto jej menej známe prejavy.
Depresia je psychické ochorenie, ktoré postihuje 280 miliónov ľudí na celom svete. Už dlho neplatí, že sa prejavuje len plačom a smútkom, v skutočnosti neraz pôsobí menej nápadne a týka sa aj pracovných návykov.
K známym príznakom depresie patrí pocit beznádeje, menšia radosť z vykonávaných aktivít, priberanie alebo chudnutie, narušený spánkový cyklus, pocit bezcennosti a ťažkosti so sústredením. Okrem nich si však treba všímať aj 5 znakov, ktoré sa prejavujú najmä v pracovnom prostredí.
1. Ťažko pracujete, len aby ste nemuseli ísť domov
Ak vás doma čakajú nástrahy, s ktorými sa dá len ťažko vysporiadať, je prirodzené, že sa domovu vyhýbate. Ťažkosti môžu mať napríklad podobu rozvodu s partnerom alebo starostlivosti o ťažko chorého člena domácnosti.
Depresia sa v takomto prípade môže vašim kolegom javiť ako zvýšená aktivita, ktorá je v práci cenená. Pre človeka, ktorý ňou trpí, je navyše uznanie a ocenenie za pracovné výkony dobrou motiváciou pokračovať vo svojom správaní.
2. Vyhýbate sa kolegom
Foto: New Africa/Shutterstock.com
Medzi dva časté príznaky depresie patrí aj izolácia a vyhýbanie sa spolupracovníkom, a to najmä v prípade, že ste sa predtým nebránili socializácii s nimi. Náhle ste tichší, menej asertívni a celkom ignorujete plánované stretnutia. Pacienti s depresiou takisto často veľmi pomaly odpovedajú na maily a telefonáty, alebo sa im celkom vyhýbajú.
3. Nestíhate termíny a stretnutia
Niekto, kto sa predtým tešil do práce, a náhle má problém do nej vstať alebo celkom vynecháva obedy s kolegami, môže trpieť depresiou. Takéto správanie má za následok zhoršenie pracovného výkonu a potenciálne aj stratu zamestnania, čo vedie k ďalšiemu prehĺbeniu pocitu viny a nedostatočnosti.
4. Výbuchy hnevu na pracovisku
Foto: CrizzyStudio/Shutterstock.com
Depresia je nielen o prejavovaní smútku, ale aj hnevu. Pacienti v sebe potláčajú hnev, ktorý môže neskôr vykypieť na pracovisku, pričom jeho terčom môžu byť kolegovia. Kvôli depresii sme citlivejší na výkyvy nálad a ľahšie sa aj nahneváme.
5. Strata motivácie či záujmu o prácu
Medzi jednorazovo nudnou úlohou a pokračujúcou apatiou je rozdiel. Všímajte si, či prácu, z ktorej ste sa predtým tešili, náhle vnímate inak. Namiesto práce môžete častejšie siahať po mobile alebo sa inak zabávať.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.