Julian Assange sa vrátil do Austrálie, na letisku ho vítali priaznivci
- 21:31 26.06.2024
- Canberra
Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange sa po 14 rokoch súdneho sporu okolo zverejnenia tajných dokumentov americkej armády a rokoch svojho následného väznenia vrátil do rodnej Austrálie.
Charterové lietadlo s 52-ročným Assangeom pristálo v stredu večer miestneho času na letisku v hlavnom meste Canberra. Vítali ho tam mnohí priaznivci, Assange ich podľa agentúry DPA pozdravil s úsmevom a víťazným gestom. Následne sa stretol so svojou rodinou. Informuje o tom TASR.
Na sociálnych sieťach sa objavili videá, podľa ktorých Assange najprv objal svoju manželku Stellu - vôbec po prvý raz od prepustenia na slobodu - a potom aj svojho otca.
Americký súd na Saipane, tichomorskom ostrove patriacom americkému pridruženému štátu Severné Mariány, predtým schválil dohodu medzi Austrálčanom a americkou justíciou, ktorá ho obviňovala zo špionáže. „Vyzerá to tak, že tento prípad sa skončí tu u mňa na Saipane,“ skonštatovala sudkyňa Ramona Manglonová, keď oznamovala rozhodnutie súdu.
Assange, ktorý bol doteraz vo väzbe v Británii, sa čiastočne priznal k špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov týkajúcich sa najmä pôsobenia americkej armády v Afganistane a Iraku. Podľa vlastných slov sa však nazdával, že publikovaním týchto materiálov koná v medziach amerického ústavného práva na slobodu prejavu. Po tomto priznaní americké úrady súhlasili s jeho prepustením z väzby v Británii, kde strávil päť rokov, čakajúc na svoje možné vydanie na stíhanie do Spojených štátov. Americký súd ho prepustil na slobodu vzhľadom na dobu, ktorú strávil vo väzení.
Pred väznením v Británii sa Assange sedem rokov zdržiaval na ekvádorskom veľvyslanectve, kde sa snažil získať azyl, aby sa vyhol vydaniu do Švédska a USA. Americké obvinenia boli založené na zverejnení tajných vojenských dokumentov, zatiaľ čo Švédsko sa zaoberalo podozreniami zo sexuálnych útokov.
Priaznivci považujú Assangea za bojovníka za slobodu prejavu a za odhaľovanie nekalých praktík. USA zas tvrdili, že Assange svojimi aktivitami ohrozil amerických agentov.
Podľa Assangeových právnikov by sa na novinárov obvinenia podľa zákona o špionáži nemali vzťahovať. Pripomínali taktiež fakt, že nebol americkým občanom.
Austrálskych politikov znepokojilo jeho priznanie viny, pretože sa obávajú škodlivého precedensu pre novinárov.
Zelenskyj odkázal Orbánovi, že na Putina nemá vplyv
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že predseda maďarskej vlády Viktor Orbán nemá vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, a že Kyjev nepotrebuje Orbánovo sprostredkovanie vo vzťahu s USA.
Moskva sa nechystá vyradiť Slovensko a Maďarsko zo zoznamu nepriateľských štátov
Moskva nevidí dôvod na odstránenie Maďarska a Slovenska zo zoznamu nepriateľských štátov, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí pre denník Izvetija.
Zlyhal aj druhý štart japonskej rakety Kairos
Súkromnej japonskej firme Space One v stredu ani na druhý pokus nevyšiel premiérový štart jej nosnej rakety Kairos, ktorá mala na obežnú dráhu vynášať malé satelity.
Nemecko zatvorí opravovňu vojenskej techniky pre Ukrajinu v Michalovciach
Nemecko po dlhšom vyjednávaní zatvorí opravovňu vojenskej techniky pre Ukrajinu v slovenskom meste Michalovce.
Divákov v opere museli ošetriť zdravotníci, neskôr prišlo zle aj im
Viacero účastníkov koncertu v priestoroch Semperovej opery v Drážďanoch museli ošetriť po tom, čo sa im náhle zhoršil zdravotný stav.