Temu má na krku ďalšiu žalobu, má tajne sledovať zákazníkov a čítať ich správy
- 22:02 28.06.2024
- Svet
Aplikácia údajne predáva lacný tovar výmenou za dôverné informácie používateľov.
Používatelia aplikácie Temu by mali byť na pozore, pretože nová žaloba tvrdí, že aplikácia používa nebezpečný malvér na špehovanie vášho telefónu.
Arkansaský generálny prokurátor Tim Griffin podal v utorok žalobu, podľa ktorej má aplikácia Temu neobmedzený prístup k dôverným informáciám používateľov. Spoločnosť Temu však tvrdí, že je žalobou "prekvapená a sklamaná" a tvrdenia označuje za "nepodložené".
Spoločnosť Temu ponúka výrazné zľavy na obrovský sortiment výrobkov, ktoré pochádzajú z čínskych skladov a tovární. Jej aplikácia patrí medzi najsťahovanejšie bezplatné aplikácie v App Store a Google play, uvádza magazín Time.
Nízke ceny výmenou za vaše informácie
Teraz sa však objavila nová alarmujúca žaloba, podľa ktorej Temu predáva tovar za takúto nízku cenu výmenou za vaše súkromné informácie.
Generálny prokurátor Tim Griffin tvrdí, že aplikácia potichu zhromažďuje osobné údaje z viacerých aplikácií v zariadeniach zákazníkov.
V žalobe sa tvrdí, že akonáhle si zákazník stiahne aplikáciu do svojho zariadenia, obchádza nastavenia ochrany osobných údajov, ktoré majú používatelia nastavené, a pokračuje v zhromažďovaní údajov.
To môže zahŕňať aj biometrické údaje, napríklad odtlačky prstov. Temu potom údajne prináša zisk predajom údajov tretím stranám. Toto je dôvod, prečo sú tieto položky také lacné. Údajné špehovanie sa však nemusí týkať len kupujúcich. Obeťami sa môžu stať aj ich kontakty v mobilnom telefóne.
Foto: T. Schneider/Shutterstock.com
Aplikácia môže čítať vaše správy či e-maily
V žalobe sa uvádza, že jednotlivci, ktorí sa "zapájajú do elektronickej komunikácie" s používateľmi Temu prostredníctvom textových správ alebo e-mailov, môžu byť vystavení "zberu dôverných rozhovorov". V žalobe sa uvádza:
„Temu je zámerne navrhnutý tak, aby získal neobmedzený prístup k operačnému systému telefónu používateľa, okrem iného vrátane fotoaparátu, konkrétnej polohy, kontaktov, textových správ, dokumentov a iných aplikácií používateľa."
Spoločnosť Temu však tvrdí, že obvinenia sú "založené na dezinformáciách šírených online“. Spoločnosť avizovala, že sa bude v tomto prípade dôrazne brániť.
Spoločnosť Temu vlastní PDD Holdings, ktorú žaloba označuje za "čínsku spoločnosť, ktorá podlieha čínskym zákonom". Čínske právo vyžaduje, aby spoločnosť spolupracovala s čínskymi národnými spravodajskými službami a poskytovala im údaje označené ako "bezpečnostný záujem". To by mohlo zahŕňať údaje získané od zákazníkov Temu.
Nepoznaná pamiatka na Liptove: Poznáte Štróblovu vilu?
Vila známa vďaka dvojposchodovej veži v súčasnosti patrí majiteľovi z Banskej Bystrice. Ten plánuje rekonštrukciu.
Ako rýchlo zmierniť bolesť: Trik, ktorý vymysleli v CIA
Učebnica vytvorená tajným programom amerických silových zložiek poskytuje návod na to, ako zmierniť bolesť aj bez liekov.
Máte iPhone alebo mobil s Androidom? Túto kontrolu by mal vykonať každý používateľ
Jednoduchá bezpečnostná kontrola vás môže zachrániť pred podvodníkmi.
V tento mesiac sa rozvádza najviac párov
Vzťahoví experti ho označujú za prekliaty. V ktorom mesiaci v roku ľudia podávajú najviac žiadostí o rozvod?
Ako za sekundu zbadať manipulátora? Stačí jeden pohľad
Na rozoznanie manipulátora v dave vám stačí jediný pohľad na reč tela, tvrdia psychológovia.