Prezident: Spomienka na utrpenie vypáleného Kališťa má byť varovaním
Spomienka na utrpenie Kališťa má byť varovaním, že život bez mieru a slobody nie je možný.
Posledné roky však ukazujú trpkú skutočnosť, že tieto hodnoty už nie sú samozrejmosťou. Vo svojom príhovore to v sobotu na Kališti počas 18. ročníka spomienkového podujatia Stretnutie generácií uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
„Mier po dlhých desaťročiach prestal byť samozrejmosťou, utrpenie prestalo byť spomienkou a otvorená krutosť voči blížnemu prestala byť minulosťou. Počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania nebola núdza o ukrutnosti na mnohých miestach Slovenska. Kalište je však aj v tomto smutnom múzeu ľudskej zloby výnimkou,“ skonštatoval Pellegrini. Pripomenul, že Kalište je jedinou z vyše stovky obcí vypálených nemeckými jednotkami, ktorá po vojne nebola obnovená.
Horská obec Kalište bola počas Slovenského národného povstania jedným z centier Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách, po prechode povstalcov na partizánsky spôsob boja zostala dôležitým centrom odboja. Nacistické jednotky Kalište obkľúčili 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách. Niekoľko ľudí zastrelili, ďalších upálili zaživa v domoch. Skupinu zajatých mužov neskôr postrieľali v neďalekej Moštenici. Nemecké represívne zložky vypálili takmer celú obec, zo 42 domov zostalo len šesť. O niekoľko dní neskôr Kalište oslobodili vojaci rumunskej a Červenej armády.
„Smrť ľudí v Kališti nie je štatistikou. Boli to konkrétni živí ľudia, ktorí mali svoje mená, matky, otcov, bratov či sestry. Pod dojmom spomienky na týchto konkrétnych ľudí musíme mať stále na mysli, že niečo takéto sa nikdy nesmie zopakovať. Na druhej strane je táto tragédia príležitosťou oceniť hrdinstvo tých, ktorí sa tomuto zlu neváhali odvážne postaviť,“ uviedol prezident.
Spomienkové podujatie Stretnutie generácií otvoril v sobotu ráno kultúrny program. Po ňom nasledovala ekumenická pobožnosť pri tunajšom pamätníku a pietny akt kladenia vencov. Popoludní podujatie pokračuje kultúrnym programom, pripravené sú tiež sprievodné aktivity a kyvadlová doprava.
Viskupič, Majerský a Droba reagujú na tragédiu: Spoločnosť potrebuje jednotu a bezpečie
Násilie do škôl nepatrí a je našou povinnosťou venovať sa tejto téme s plnou vážnosťou. Zvlášť politici a verejní funkcionári musia ísť príkladom a podporovať vytváranie bezpečného prostredia pre mladú generáciu.
Jozef Mikloško: Útok nožom na gymnáziu je pripomienkou, aké krehké je bezpečie detí
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi je bolestivou pripomienkou toho, aké krehké je bezpečie našich detí, a zdôrazňuje naliehavú potrebu konať.
Slovenskí politici reagujú na útok v Spišskej Starej Vsi: Výzvy na súdržnosť a podporu
Ministri vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí štvrtkového útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Pri útoku v Spišskej Starej Vsi zomreli dve ženy vo veku 18 a 51 rokov
Obeťami útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sú dve ženy vo veku 18 a 51 rokov. Zranená bola 18-ročná žena, ktorú so stredne ťažkými poraneniami previezli do nemocnice v Poprade.
Gašpar: Návšteva v Moskve mala byť podnet, aby aj iné štáty šli rokovať o mieri
Počas rokovaní v Moskve chcela delegácia poslancov Národnej rady (NR) SR vyslať signál, aby sa začalo hovoriť o tom, ako rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.