Fico bude mať trvalé následky, čoskoro sa ukáže na verejnosti
V najbližších dňoch možno očakávať, že sa premiér Robert Fico (Smer-SD) opäť ukáže a postupnými krokmi sa chytí všetkých svojich pracovných povinností.
Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. Líder KDH a opozičný poslanec Milan Majerský zaželal premiérovi skoré uzdravenie. Opätovne odsúdil atentát na predsedu vlády a poďakoval zdravotníkom. Zároveň tlmočil svoje výhrady k lex atentát.
Všetko nejde podľa plánu
„Nedá sa povedať, že by išlo všetko úplne podľa plánu, ale môžeme povedať, že stav sa už natoľko zlepšil, že sa pán premiér aktívne zapojil do diskusií k samitu, ktorý bol tento týždeň a neformálnemu, ktorý bol ešte pred desiatimi dňami,“ priblížil Kaliňák. Poznamenal, že lekári robia všetko preto, aby mohol premiér vykonávať svoju prácu s plným nasadením, hoci bude mať aj trvalé následky. S predsedom vlády je v kontakte na dennej báze, stretávajú sa aj osobne.
Balík opatrení, ktorý tento týždeň schválil parlament v reakcii na atentát, sa podľa Majerského mal prijímať až po uzavretí vyšetrovania. Výhrady má k obmedzovaniu práva na zhromažďovanie. Doživotná renta pre premiéra zahrnutá v lex atentát mohla byť podľa neho predmetom samostatného zákona. Nebráni sa rente pre všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov, napríklad odstupňovanej podľa rokov vo funkcii.
Kaliňák sa chce vrátiť aj k opatreniu, ktoré by umožnilo, aby mali policajti možnosť legitimovať človeka i v online priestore. „Nemôže byť človek na ulici so svojou tvárou, so svojím občianskym vo vrecku v nevýhode oproti internetovému priestoru,“ načrtol. O téme chce diskutovať spolu s opozíciou. Pripúšťa, že ide o citlivú vec. Ďalšou témou v pokračovaní lex atentát bude ochrana osobnosti. Balík má prejsť „nadštandardným“ legislatívnym procesom.
Majerský sa nebráni návrhu, týkajúcemu sa kontroly v online svete. „Bolo by dobré, aby bol nejaký dobrý zákon, ktorý skontroluje to, čo ľudia píšu na sociálnych sieťach,“ skonštatoval. Zdôraznil však potrebu riadneho legislatívneho konania a diskusie.
Viskupič, Majerský a Droba reagujú na tragédiu: Spoločnosť potrebuje jednotu a bezpečie
Násilie do škôl nepatrí a je našou povinnosťou venovať sa tejto téme s plnou vážnosťou. Zvlášť politici a verejní funkcionári musia ísť príkladom a podporovať vytváranie bezpečného prostredia pre mladú generáciu.
Jozef Mikloško: Útok nožom na gymnáziu je pripomienkou, aké krehké je bezpečie detí
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi je bolestivou pripomienkou toho, aké krehké je bezpečie našich detí, a zdôrazňuje naliehavú potrebu konať.
Slovenskí politici reagujú na útok v Spišskej Starej Vsi: Výzvy na súdržnosť a podporu
Ministri vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí štvrtkového útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Pri útoku v Spišskej Starej Vsi zomreli dve ženy vo veku 18 a 51 rokov
Obeťami útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sú dve ženy vo veku 18 a 51 rokov. Zranená bola 18-ročná žena, ktorú so stredne ťažkými poraneniami previezli do nemocnice v Poprade.
Gašpar: Návšteva v Moskve mala byť podnet, aby aj iné štáty šli rokovať o mieri
Počas rokovaní v Moskve chcela delegácia poslancov Národnej rady (NR) SR vyslať signál, aby sa začalo hovoriť o tom, ako rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.