Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením
V prípade, že sa jeho šírenie nezastaví v zárodku, vírusové ochorenie by sa z ohniska mohlo rozšíriť aj do ďalších krajín.
Vedci z Konžskej demokratickej republiky varujú pred novým variantom opičích kiahní s názvom Clade 1b, ktorý sa z Konga môže rozšíriť aj do ďalších krajín, pričom spôsobuje závažnejšie príznaky a častejšie prípady úmrtí ako pôvodný variant. Informoval o tom britský portál Express.
Nový variant prvýkrát odhalili v septembri 2023 v banskom meste Kamtigu. Odvtedy sa nové prípady vyskytli aj v provincii Sud-Kivu a v meste Goma, pričom vírus smeruje ďalej k hraniciam s Rwandou.
Vedci študovali len pacientov, ktorí sa dostavili na liečbu do nemocnice, takže nie je možné určiť presné štatistiky. Z tých dostupných ale vyplýva, že po nakazení umiera 5 percent dospelých a 10 percent detských pacientov.
Jean Claude Udahemuka z Univerzity v Rwande v tejto súvislosti uviedol:
„Bez pochýb ide o dosiaľ najnebezpečnejší zo všetkých známych variantov opičích kiahní. Každý by sa mal pripraviť a neodporovať miestnym nariadeniam.“
Agresívnejší ako predchodca
Nový variant so sebou prináša agresívnejšie príznaky ako jeho predchodca. Podľa vedcov sa pri ňom vyskytuje vyrážka s pľuzgiermi, ktorá sa šíri po celom tele, neraz vyvoláva potrat a existuje podozrenie, že spôsobuje aj dlhodobé zdravotné následky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v tejto súvislosti oznámila plán na zvýšenie množstva dostupných vakcín proti kiahňam v Sud-Kivu, no podľa expertov máme stále len málo informácií o novom variante.
„Pozorujeme nárast počtu zaznamenaných prípadov – ale ide len o prípady evidované nemocnicami.“
V roku 2022 sa po celom svete šíril variant Clade 2, ktorým sa nakazilo až 97 tisíc ľudí, prevažne mužov.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.
EEG a AI spolu dokážu zaznamenať sen a spraviť z myšlienok video
Spojenie umelej inteligencie (AI) a EEG (elektroencefalografie) umiestnenej na lebke umožňuje zaznamenávať sny a vizualizovať myšlienky vo forme videí.