Polovica študentov stredných škôl chce odísť na vysokú do zahraničia
Takmer dve tretiny študentov stredných škôl (65 percent) chcú ísť študovať na vysokú školu (VŠ).
Viac ako polovica z nich preferuje vysokú školu v zahraničí. Vyplýva to z prieskumu súčasného stredoškoláka realizovaného Študentskou radou stredných škôl (ŠRSŠ) pod záštitou rezortu školstva.
Vysokoškolské štúdium v zahraničí preferuje 33,4 percenta zo všetkých stredoškolákov. Na Slovensku by chcelo absolvovať vysokú školu 31,6 percenta zo všetkých študentov stredných škôl (SŠ).
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) považuje zistený podiel preferencie štúdia na zahraničnej vysokej škole za problém. „Je to viac ako dvojnásobok reality, ale problém je v tom, že to číslo je pomerne vysoké. Ťažko sa nám hovorí, či bolo pred piatimi alebo desiatimi rokmi iné. Preto je potrebné robiť prieskumy pravidelne,“ povedal šéf rezortu školstva.
Na Slovensku sa chce zamestnať bezprostredne po absolvovaní strednej školy približne 13,5 percenta stredoškolákov. Do zahraničia preferuje odísť pracovať po strednej škole 11,5 percenta študentov. Desať percent respondentov na otázku „Čo by si chcel robiť po skončení štúdia na strednej škole?“ odpovedať nevedelo.
Súčasťou prieskumu bola aj otázka o dôvodoch výberu konkrétnej strednej školy. Takmer každý štvrtý študent označil možnosť, že išiel na strednú školu kvôli svojim kamarátom, ktorí tam tiež šli. „Dvadsaťtri percent, čiže opäť každý štvrtý študent, sa rozhodol na základe rodičov,“ priblížil predseda Študentskej rady stredných škôl Viliam Dominik Ďuraš.
Prieskum realizovalo občianske združenie Študentská rada stredných škôl pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR na vzorke 15.000 respondentov od 15. februára do 5. marca 2024.
Matúš Šutaj Eštok vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti s útokom
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti so štvrtkovým útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Viskupič, Majerský a Droba reagujú na tragédiu: Spoločnosť potrebuje jednotu a bezpečie
Násilie do škôl nepatrí a je našou povinnosťou venovať sa tejto téme s plnou vážnosťou. Zvlášť politici a verejní funkcionári musia ísť príkladom a podporovať vytváranie bezpečného prostredia pre mladú generáciu.
Jozef Mikloško: Útok nožom na gymnáziu je pripomienkou, aké krehké je bezpečie detí
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi je bolestivou pripomienkou toho, aké krehké je bezpečie našich detí, a zdôrazňuje naliehavú potrebu konať.
Slovenskí politici reagujú na útok v Spišskej Starej Vsi: Výzvy na súdržnosť a podporu
Ministri vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí štvrtkového útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Pri útoku v Spišskej Starej Vsi zomreli dve ženy vo veku 18 a 51 rokov
Obeťami útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sú dve ženy vo veku 18 a 51 rokov. Zranená bola 18-ročná žena, ktorú so stredne ťažkými poraneniami previezli do nemocnice v Poprade.