Americké ministerstvo spravodlivosti ponúklo Boeingu dohodu o vine a treste za havárie 737 MAX
- 16:00 01.07.2024
- Washington
Americké ministerstvo spravodlivosti ponúklo spoločnosti Boeing možnosť uzavretia dohody o vine a treste v dvoch prípadoch tragických nehôd lietadiel typu 737 MAX.
Spoločnosť by sa vďaka tomu mohla vyhnúť súdnemu procesu, čo rozhorčilo právneho zástupcu pozostalých obetí. O prípade na základe správy agentúry AFP informuje TASR.
Ministerstvo spravodlivosti o detailoch dohody informovalo rodiny obetí v rámci dvojhodinovej prezentácie, povedal v nedeľu Paul Cassell, ktorý vyučuje právo na Univerzite v Utahu a zastupuje pozostalých v tomto spore.
Navrhovaná dohoda podľa neho zaväzuje spoločnosť Boeing zaplatiť pokutu a podrobiť sa dohľadu. Ak Boeing tento návrh prijme a dostane ho následne súd, pozostalí budú proti tomu dôrazne namietať, dodal právnik. Spoločnosť Boeing na žiadosť o vyjadrenie pre agentúru AFP nereagovala.
Ministerstvo spravodlivosti ešte v máji dospelo k záveru, že by mohlo spoločnosť Boeing stíhať za porušenie predchádzajúcej dohody o odklade trestného stíhania. Tú Boeing uzavrel po dvoch haváriách lietadiel typu 737 MAX v rokoch 2018 a 2019, ktoré si vyžiadali spolu 346 obetí. Na základe tejto trojročnej dohody sa spoločnosť Boeing zaviazala zaplatiť 2,5 miliardy amerických dolárov ako pokutu za podvod pri certifikácii lietadiel 737 MAX.
Začiatkom tohto roka sa však letecký gigant znovu dostal pod drobnohľad. Stalo sa tak po tom, ako lietadlo typu 737 MAX spoločnosti Alaska Airlines muselo 5. januára núdzovo pristáť, pretože sa mu počas letu odtrhol bočný panel. Tento prípad opäť upriamil pozornosť na výrobné procesy spoločnosti Boeing, podnietil kontrolu zo strany regulačných orgánov, ako aj vyšetrovanie zo strany Kongresu.
Rodiny obetí medzitým opakovane naliehali na federálnych vyšetrovateľov, aby spoločnosť Boeing namiesto ďalšieho urovnania sporu postavili pred súd. Vyšetrovatelia sú však aj pod tlakom, aby nepoškodzovali meno Boeingu. Spoločnosť je totiž považovaná za kľúčovú pre americký letecký priemysel, ako aj pre národnú bezpečnosť, uviedla agentúra AFP.
Spoločnosť Boeing v polovici júna síce spochybnila vtedajšie závery ministerstva, ale uznala závažnosť bezpečnostných problémov. Výkonný riaditeľ Boeingu Dave Calhoun už ohlásil, že koncom roka odstúpi zo svojej funkcie. Na nedávnom vypočutí v Kongrese tiež oznámil, že spoločnosť „prijíma opatrenia a robí pokroky“. Rozhodnutie o ďalšom postupe je momentálne v rukách federálneho sudcu v Texase.
Delegácia NR SR je už v Moskve. Danko povedal, čo ho prekvapilo
Delegácia Národnej rady SR navštívi v pondelok ruskú Štátnu dumu a na programe má aj stretnutia s niektorými ministrami.
Švédsky premiér: Naša krajina nie je vo vojne, ale ani v mieri
Švédsky premiér Ulf Kristersson v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina nie je vo vojne, ale nežije ani v mierových časoch, pričom poukázal na hybridné útoky, podozrenie zo sabotáže v Baltskom mori a zástupnú vojnu.
Požiar v Moste vyšetruje polícia ako všeobecné ohrozenie z nedbalosti
Česká polícia preveruje tragický požiar v reštaurácii U Kojota v severočeskom Moste pre podozrenia zo všeobecného ohrozenia z nedbalosti.
Výbuch v reštaurácii: Hlásia viacerých mŕtvych aj zranených
Následkom požiaru zahynulo šesť ľudí, ďalších osem osôb je zranených.
Putin ocenil vojaka, ktorý vo virálnom videu zabil Ukrajinca v súboji zblízka
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odovzdal najvyššie štátne vyznamenanie vojakovi, ktorý vo virálnom videu zabil ukrajinského vojaka v súboji zblízka.