Ako správne skladovať pálenku: Nesprávna nádoba môže alkohol znehodnotiť
- 7:07 22.07.2024
- Svet
Pálenky a iný silný alkohol by ste mali skladovať určitým spôsobom, aby si zachoval chuť.
Nealko nápoje, ale aj pivo či víno nájdeme v obchodoch v rôznych baleniach, pričom čoraz častejšie sa využíva plech či plast. Je to pre ne vhodnejšie na prenášanie a aj skladovanie. Plast však nie je univerzálnym materiálom pre alkoholické nápoje a sú druhy, v prípade ktorých by ste sa plastu mali vyhnúť. Tam patria hlavne pálenky a iné nápoje s vysokým obsahom alkoholu. Prečo ale tieto nápoje nepatria do plastu? To vám dnes prezradíme. Nejde totiž len o štýl. Skladovanie takéhoto alkoholu v plastových fľašiach ho môže dokonca znehodnotiť.
Alkohol potrebuje dozrieť a odvetrať sa
Asi ste už počuli, že pálenka musí dobre vyzrieť a zároveň je potrebné ju nechať aj odvetrať. To je, samozrejme, pravda, ale rozhodne nie v plastových PET fľašiach. Skladovanie silného alkoholu skutočne vyžaduje sklenené nádoby alebo kvalitné sudy, a to z mnohých dôvodov.
Foto: Steph Couvrette/Shutterstock.com
Pravdepodobne ste už počuli, že materiál suda alebo fľaše ovplyvňuje proces dozrievania alkoholu. Preto sa predtým kládol dôraz na použitie špecifických druhov dreva na výrobu sudov. V súčasnosti sa často používajú nerezové nádoby, avšak pri príprave ovocia pre domácu pálenku a pri skladovaní hotového produktu sa často využívajú plastové kanistre alebo PET fľaše. Plast bohužiaľ nemá pozitívny vplyv na arómu ani chuť pálenky, ale týmto problémy s plastom nekončia. Môžu byť totiž oveľa závažnejšie.
Plast môže alkohol znehodnotiť
Použitie plastu pri skladovaní pálenky má niekoľko zásadných nevýhod. Plastové nádoby môžu uvoľňovať chemikálie, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu alkoholu. Tieto chemikálie môžu meniť chuť a vôňu pálenky a môžu byť tiež potenciálne zdraviu škodlivé. Plast tiež nedokáže zaistiť dostatočné tesnenie a ochranu pred oxidáciou, čo môže viesť k degradácii alkoholu. Na rozdiel od skla alebo kvalitného dreva, plast neposkytuje žiadny prínos pri zrení pálenky. Jednoducho povedané, plast PET fľaše nie je dostatočne odolný a alkohol ho postupne rozpúšťa, čo vedie k uvoľňovaniu nežiaducich látok do alkoholu.
Namiesto príjemného nádychu dubového dreva zo suda tak alkohol získa neprirodzený zápach a môžu doň z plastového materiálu prejsť toxíny, ktoré by ste v nápoji určite nechceli. Aj keď je jasné, že alkohol nie je tak agresívny ako kyselina, ktorá by plast úplne rozleptala, je dôležité si uvedomiť, že pálenky sa často skladujú dlhé roky. Bežne sa archivujú fľaše zo svadieb alebo z rokov, kedy sa narodili deti, čo môže znamenať skladovanie po niekoľko desaťročí. A za tú dobu sa už z plastu do pálenky môžu preniesť toxické látky.
Plast sa stále hodí, ale len na prevoz a krátkodobé uchovanie
PET fľaše sú vhodné na prevoz alkoholu z pálenice, pretože väčšinou ide len o krátku cestu. Aj keď nebudete môcť ihneď preliať alkohol do sklenených fliaš či demižónov, pár dní v plaste vašej pálenke nijako neublíži. Avšak pri dlhšom skladovaní by plast mohol začať ovplyvňovať chuť a kvalitu alkoholu, čo je dôvod, prečo je dôležité čo najskôr alkohol preliať do skla.
Foto: Ivan Popovych/Shutterstock.com
Ako už bolo spomenuté, pálenka by mala po vypálení vetrať jeden až tri týždne. To znamená, že fľaše či kanistre necháte otvorené, aby mohol alkohol dýchať. Na toto nezabudnite, a pretože je manipulácia s fľašami rovnako nutná, môžete pri najbližšej príležitosti preliať pálenku do sklenených nádob. Sklo nielen chráni kvalitu alkoholu, ale taktiež umožňuje jeho dlhodobé zrenie, čím sa zlepšuje chuťový profil.
Ak nemáte dostatok sklenených fliaš, môžete zvážiť investíciu do demižónov alebo sudov z kvalitného dreva, ktoré môžu ďalej obohatiť chuť pálenky. Premýšľajte aj o vhodnom mieste na skladovanie, kde bude alkohol chránený pred svetlom a teplotnými výkyvmi, čo sú ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť jeho kvalitu.
Zomrela komediálna herecká legenda, jej výkony ovplyvnili mnohých hercov
Zomrela herečka, ktorá sa preslávila rolou vo filme Tootsie.
Jamie Oliver žiada fanúšikov o pomoc pri pátraní po 22 tonách ukradnutého syra
Známy britský kuchár Jamie Oliver žiada fanúšikov o pomoc pri pátraní po ukradnutých 22 tonách cheddaru za takmer 360.000 eur.
3 rastliny, ktoré vám ľahko zničia záhradu
Existujú určité rastliny, ktoré síce vyzerajú pekne a neškodne, ale môžu zničiť vašu záhradu a dokonca ublížiť ľuďom a zvieratám.
Ako predísť kondenzácii na oknách: Pomôže tento trik so závesmi
S klesajúcou teplotou sa čoraz častejšie objavuje kondenzácia na oknách. Tento trik vám však pomôže zabrániť roseniu okien a udrží teplo v dome.
M. Turner: 75-ročná Slovenská filharmónia je plná nádherných farieb a emócií
Vznikom Slovenskej filharmónie dostalo Slovensko prvýkrát vo svojich kultúrnych dejinách do vienka samostatný symfonický orchester.