Lexmann po zvolení za kvestorku EP: Green Deal treba prehodnotiť, potrebujeme silnejšiu bezpečnosť
- 14:16 17.07.2024
- Štrasburg
Čerstvo zvolená kvestorka Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH) sa bude snažiť o zefektívnenie fungovania Európskeho parlamentu.
Slovenskú europoslankyňu Miriam Lexmann z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) zvolili v stredu v Štrasburgu za kvestorku Európskeho parlamentu (EP). Už v prvom kole získala 459 hlasov, potrebných na zvolenie bolo najmenej 321 hlasov.
Lexmann sa chce ako kvestorka zamerať na efektívnejšie fungovanie Európskeho parlamentu a nepresahovanie jeho kompetencií do fungovania jednotlivých členských štátov. „Budem sa snažiť ako kvestorka, a teda súčasť predsedníctva parlamentu prispievať k tomu, aby parlament fungoval čo najlepšie tak, aby poslanci mohli slúžiť občanom,“ uviedla po svojom zvolení.
Lexmann v Europarlamente zastupuje hnutie KDH, zároveň je členkou Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov), najsilnejšej frakcie v EP. Počas nasledovných piatich rokov sa plánuje naďalej zameriavať na dodržiavanie princípu subsidiarity v EÚ, vyrovnávanie regionálnych rozdielov a znižovanie chudoby v regiónoch. Poslankyňa sa dlhodobo venuje aj podporovaniu konkurencieschopnosti EÚ na globálnej úrovni, v čom plánuje pokračovať.
Je za posilnenie bezpečnosti v online priestore, ale nie za cenzúru
V Europarlamente chce Lexmann posilniť aj tému bezpečnosti, pričom sa zameria nielen na globálnu bezpečnosť, ale aj otázku kyberbezpečnosti. Ako však uviedla pre Info.sk, je proti tomu, aby sa vo verejnom online priestore zavádzala cenzúra alebo aby dochádzalo k obmedzeniu slobody slova.
„Sloboda slova a myslenia je absolútne kľúčová pre demokratické zriadenia, a preto ju treba chrániť.“
Namiesto obmedzovania používateľov sociálnych sietí preto navrhuje pozrieť sa na fungovanie algoritmov na sociálnych sieťach tak, aby používateľom neponúkali prednostne nelegálny či kontroverzný obsah.
„V Zákone o umelej inteligencii som sa snažila presadiť to, aby tie algoritmy samotné umožňovali vyváženejší obsah,“ uviedla Lexmann pre Info.sk s tým, že znenie zákona si osvojil aj Európsky parlament ako svoj postoj v rámci Zákona o umelej inteligencii.
Námietky voči Green Dealu bude jednoduchšie presadiť, tvrdí Lexmann
Posilnenie Európskeho parlamentu v stredo-pravom zložení Lexmann hodnotí ako výhodné pre presadzovanie námietok voči Európskej zelenej dohode (Green Deal), ktorá volá po znížení emisií v rámci EÚ aj formou postupného obmedzovania spaľovacích motorov či širšieho využívania alternatívnych zdrojov energie.
„Prehodnotenie Green Dealu sa stalo jednou z hlavných požiadaviek našej Ľudovej frakcie, ktorá je najväčšia v európskom parlamente,“ uviedla Lexmann pre Info.sk. EPP podľa nej naďalej presadzuje ochranu životného prostredia, no nie za cenu poškodenia ekonomiky.
Za jeden z nedostatkov zelenej politiky EÚ Lexmann označila zákaz spaľovacích motorov. Únia o ňom rozhodla v roku 2022 a podľa neho by všetky osobné autá a dodávky predávané v EÚ po roku 2035 nemali produkovať žiadne emisie CO2.
„Vieme, že tie lítiové batérie sú vyrábané za takých strašne neekologických podmienok, a momentálne je to hlavne v rukách Číny, čiže ohrozuje to aj našu ekonomiku.“
Podľa poslankyne táto legislatíva neprispela k zníženiu miery znečisťovania životného prostredia. „Znečisťovanie sa presunulo do Afriky, kde Čína ťaží rôzne tieto kritické suroviny, ktoré sú potrebné pre výrobu elektrických automobilov.“
Zástancovia obmedzenia výroby áut so spaľovacím motorom tvrdia, že toto opatrenie prispeje k cieľu EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu. Frakcia Europarlamentu Obnovme Európu, ktorej členmi sú aj poslanci zvolení za hnutie Progresívne Slovensko, poskytuje niekoľko riešení možných ekonomických problémov súvisiacich so zavedením zákazu, ako je rekvalifikácia pracovníkov v automobilovom priemysle či posilnenie výskumu a konkurencieschopnosti európskeho trhu s autami na alternatívny pohon.
Spoluprácu s Republikou nevylučuje
Na otázku, či Lexmann ako zástupkyňa KDH v Európskom parlamente bude spolupracovať aj s poslancami zvolenými za hnutie Republika Milanom Mazurekom a Milanom Uhríkom, poslankyňa uviedla, že jej cieľom je predovšetkým presadzovať politiku hnutia KDH, spoločné kroky s Uhríkom a Mazurekom však nevylúčila.
„Ja ako KDH budem presadzovať také priority, ktoré sme mali v programe a o ktorých sme hovorili počas celého minulého volebného obdobia, ktoré sme hovorili vo voľbách, s ktorými sme dostali ten mandát. V prípade, že sa poslanci za Republiku pridajú, tak ja budem len rada.“
Pri presadzovaní legislatívnych návrhov sa však naďalej plánuje obracať najmä na väčšie politické zoskupenia. „Na to, aby sa mi podarilo niečo presadiť v Európskom parlamente, sa budem obracať hlavne na väčšie politické strany, na väčšie frakcie, kde sa bude dať hľadať zázemie na to, aby moje pripomienky alebo moje pozmeňujúce návrhy alebo moje návrhy ako také boli aj schválené Európskym parlamentom,“ uzavrela Lexmann pre Info.sk.
Výbuch v reštaurácii: Hlásia viacerých mŕtvych aj zranených
Následkom požiaru zahynulo šesť ľudí, ďalších osem osôb je zranených.
Putin ocenil vojaka, ktorý vo virálnom videu zabil Ukrajinca v súboji zblízka
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odovzdal najvyššie štátne vyznamenanie vojakovi, ktorý vo virálnom videu zabil ukrajinského vojaka v súboji zblízka.
Špeciálny vyšetrovateľ Trumpových prípadov Jack Smith sa vzdal funkcie
Špeciálny vyšetrovateľ Jack Smith, ktorý stíhal zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v sobotu rezignoval na svoju funkciu odišiel z ministerstva spravodlivosti.
Tragická nehoda: Na diaľnici havaroval autobus spoločnosti Flixbus
Nehoda autobusu na diaľnici si vyžiadala dve obete a štyroch zranených.
Prokuratúra v Miláne vyšetruje sexuálne útoky počas osláv Nového roka
Prokuratúra v talianskom Miláne vyšetruje podozrenia z viacnásobného sexuálneho napadnutia žien počas silvestrovských osláv v centre mesta.