Prví ľudia by sa mohli dostať na Mars v roku 2025

O kolonizáciu červenej planéty prejavilo záujem viac ako 200-tisíc dobrovoľníkov s vedomím, že cesta späť nie je súčasťou plánu.
Holandský projekt Mars One plánuje poslať prvých ľudí na Mars v roku 2025. Šéf projektu Bas Lansdorp sa v utorok vo Washingtone nechal počuť, že o samotnú kolonizáciu má záujem viac ako 200-tisíc dobrovoľníkov, a to napriek tomu, že cesta späť nie je súčasťou plánu.
Jednosmerný let totiž výrazne zníži náklady celej misie. Obdobie podávania prihlášok sa už skončilo, pričom úspešní uchádzači by sa mali dozvedieť o postupe do druhého výberového kola už koncom tohto roka.
Kedy presne sa na Mars dostanú ľudia, však závisí aj od toho, či sa vydarí prvá časť misie. V rámci nej v roku 2018 poputujú bez posádky na červenú planétu pristávací robot a komunikačný satelit. "Je to najdôležitejší a najťažší krok vedúci k vyslaniu ľudí na Mars," povedal Lansdorp.
Prieskumník Mars One bude mať robotickú ruku s kamerou, ktorá bude nakrúcať súvislý videozáznam, a tiež sa prostredníctvom experimentu pokúsi demonštrovať možnosť výroby vody na povrchu Marsu. "Najvyššou prioritou je mať na Marse vodu," vysvetlil Lansdorp. Spomínaný komunikačný satelit by vraj mal byť ako prvý synchrónny a zabezpečovať živé vysielanie z Marsu.
Rozpočet, ktorý bude projekt Mars One potrebovať na vyslanie prvých ľudí na červenú planétu, predstavuje šesť miliárd dolárov (v prepočte približne 4,36 miliárd eur). Lansdorp odmietol prezradiť, koľko peňazí sa už podarilo zabezpečiť od partnerov a sponzorov, avšak dodal, že verejnosť zatiaľ prispela sumou 200-tisíc dolárov (zhruba 145-tisíc eur). Jedným z hlavných zdrojov financií by pritom mal byť spomínaný videozáznam, ktorý poskytne unikátne zábery.
Informácie pochádzajú z webstránky www.edition.cnn.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.