Lucia Yar: V Európskom parlamente chcem byť hlasom žien a východniarov
- 6:45 22.07.2024
- Štrasburg

Europoslankyňa Lucia Yar považuje aktuálne postavenie poslancov Smeru a Hlasu v Európskom parlamente za oslabenie pozície Slovenska v rámci Únie.
Politická analytička, bývalá novinárka a pedagogička Lucia Yar sa do Európskeho parlamentu (EP) dostala na kandidátke Progresívneho Slovenska (PS) zo šiesteho miesta ako expertka na európsku politiku. Na tomto poli sa pohybuje už takmer 15 rokov, fungovanie EP jej preto nie je cudzie.
V rozhovore pre Info.sk Yar prezradila svoj postoj k výsledkom eurovolieb na Slovensku, svoje názory na voľbu predsedníčky EP a Európskej komisie (EK) aj to, na aké oblasti sa chce počas svojho pôsobenia v Bruseli a Štrasburgu zamerať.
Zvolenie Hojsíka je úspech pre Slovensko
Yar je spokojná s voľbou poslancov EP o zotrvaní Roberty Metsolovej na poste predsedníčky parlamentu. Maltská europoslankyňa z Európskej ľudovej strany získala v tajnom hlasovaní v utorok 16. júla 562 z najmenej 312 potrebných hlasov, vďaka čomu si už na druhé obdobie zasadla do predsedníckeho kresla.
Europoslankyňa netajila nadšenie aj z voľby podpredsedov EP, v ktorej svoj post obhájil Martin Hojsík z PS. „Sme veľmi radi, že Martin Hojsík je podpredsedom, tiež si získal veľmi silný mandát, je to pre neho úspech.“ Hojsík získal v tajnej voľbe hneď v prvom kole potrebný počet hlasov na zvolenie, pričom ho volilo 393 poslancov z potrebných 333.
Yar zároveň zdôraznila, že do kresiel podpredsedov EP si zatiaľ sadli len poslanci zastupujúci PS. „Je to úspech pre Martina Hojsíka, pre Progresívne Slovensko, ale podľa mňa aj pre Slovensko, pretože predsa len predsedov Európskemu parlamentu zatiaľ robili len poslanci Progresívneho Slovenska.“ Pred Hojsíkom ako vôbec prvý Slovák získal mandát podpredsedu Europarlamentu Michal Šimečka, ktorý sa ho vzdal po tom, ako ho zvolili za poslanca Národnej Rady SR v parlamentných voľbách v septembri 2023.
Nie je to tá istá Ursula
V čase rozhovoru s europoslankyňou Yar ešte nebolo zrejmé, či parlament opätovne zvolí Ursulu von der Leyenovú za predsedníčku EK. Von der Leyenová napokon svoj post obstála s ešte silnejším mandátom ako v predošlej voľbe v roku 2019, keď získala 383 z 374 potrebných hlasov. Tentoraz za ňu hlasovalo 401 zo 707 prítomných poslancov, pridalo sa aj PS, potvrdila Yar.
„My sme za Progresívne Slovensko podporili Ursulu von der Leyen, pretože aj v prejave, a teda verím, že aj ďalej, bude podporovať hlavne naše priority, aj o nich hovorila – boli to právny štát, bezpečnosť, lepšie sociálne politiky, napríklad o bývaní sa hovorilo veľa, ale aj otázky a lepšia podpora pre regióny.“
Podľa Yar pred samotnou voľbou prebiehali rokovania s predsedníčkou EK, na ktorých si poslanci vypočuli jej plán na nasledovných 5 rokov v prípade jej zvolenia. Na nich mala Von der Leyenová reagovať aj na niektoré výhrady poslancov najmä voči bezpečnosti a podpory pre regióny.
„Nie je to tá istá Ursula von der Leyen ako možno pred voľbami, kde bola veľmi tvrdá, miestami možno príliš pravicová v niektorých oblastiach, ale myslím si, že zistila, že naozaj potrebuje hlasy aj stredu, aj trošku ľavice, takže aj na to reflektuje a verím, že ju zvolí tento parlament, a že bude silnou šéfkou ešte silnejšej Eurokomisie.“
Yar tiež pre Info.sk uviedla, že na stretnutiach prízvukovala Von der Leyenovej aj potrebu väčšieho zastúpenia slovenských politických reprezentantov na vedúcich postoch EK.
„Ten národný prvok vždy hrá v Európskej komisii nejakú dôležitú úlohu, a podľa mňa by mala aj slovenská vláda na to omnoho viac tlačiť, aby sme mali v európskych inštitúciách Slovákov a Slovenky, pretože máme takých ľudí, sú schopní, ale treba to dohodnúť s Komisiou, s parlamentom, s Radou a byť tam užitoční a vplyvní.“
Som hrdá východniarka, chcem rozvíjať aj tento región
Yar pre Info.sk potvrdila, že v EP sa chce starať aj o rozvoj regiónu východného Slovenska. Podľa nej je potrebné najmä posilniť bezpečnosť na našich východných hraniciach, ale tiež starať sa o rozvoj zamestnanosti a infraštruktúry. „Som veľmi hrdá východniarka a naozaj veľmi často to aj spomínam, aj chcem, aby to znelo a rezonovalo v európskom parlamente,“ uviedla Yar.
Pre Yar je dôležitá aj otázka bezpečnosti – medzinárodnej, regionálnej a individuálnej úrovni. Svoju agendu v tejto oblasti chce presadzovať aj vo viacerých výboroch - vo Výbore pre rozpočet EÚ, kde bude dokonca podpredsedníčka; vo Výbore pre rovnosť; a vo Výbore pre zahraničné veci aj Výbore pre vnútorné záležitosti, kde bola zvolená ako náhradníčka. Ďalšou z priorít poslankyne je zastúpenie a bezpečnosť žien.
Hlas poslancov Smeru a Hlasu nebude počuť
Yar pre Info.sk komentovala aj aktuálne pôsobenie poslancov strán Smer-SSD a Hlas-SD v EP ako nezaradených. Podľa nej táto skutočnosť oslabuje pozíciu Slovenska na medzinárodnej scéne. „Jednoznačne je to o oslabení nášho hlasu v Európskom parlamente,“ potvrdila Yar.
„Ako nezaradení europoslanci nemajú absolútne prístup k naozajstnej agende v Európskom parlamente. Budú súčasťou, samozrejme, niektorých výborov, môžu sa na niečo pozrieť, ale reálne ten hlas je nepočujúci, pretože nikto ich nebude jednoducho počuť.“
Europoslankyňa za Smer-SSD Katarína Roth Neveďalová predtým v rozhovore pre Info.sk uviedla, že rokovania s Progresívnou alianciou socialistov a demokratov sú momentálne pozastavené, no poslanci Smeru sa budú pokúšať o ich obnovenie. Nevylúčila však ani to, že budú do konca funkčného obdobia pôsobiť ako nezaradení.
Slovenská spoločnosť je proeurópska, nechceme tu mať hanbu
Na otázku, ako hodnotí výsledok eurovolieb na Slovensku, Yar odpovedala, že napriek frustrácii vníma slovenskú spoločnosť ako proeurópsku.
„Myslím si, že slovenská spoločnosť, napriek tomu, ako sme veľakrát frustrovaní (ja som to vnímala veľmi počas európskej kampane), tak slovenská spoločnosť je veľmi proeurópska. My si naozaj podľa mňa vážime, že sme súčasťou Európskej únie, nechceme tu mať hanbu – bohužiaľ, voľby dopadli tak, že je tam mnoho tých, ktorí tam hanbu proste robiť budú – ale vyhrala konštruktívna proeurópska sila, s veľkým náskokom.“
Poslankyňa na záver zdôraznila, že Progresívne Slovensko obsadilo v EP šesť kresiel, pričom všetci jeho členovia sú zároveň členmi výborov. Yar pôsobí ako členka Výboru pre rozpočet, Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť a Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a ako náhradníčka vo Výbore pre zahraničné veci a Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.

Cyklista hazardoval so životom dieťaťa. Polícia po ňom pátra
Nezodpovedný muž ohrozil svoje zdravie aj život dievčatka.

Útočníka na škole v Nantes blízki popísali ako samotára obdivujúceho Hitlera
Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

Verejná rozlúčka s pápežom sa skončila, vzdať mu úctu prišlo 250.000 ľudí
Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom.

FBI zadržala štátnu sudkyňu, údajne pomáhala migrantovi vyhnúť sa úradom
Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin. Obvinená je z toho, že pomáhala ilegálnemu migrantovi vyhnúť sa

Zelenskyj: V rakete, ktorá dopadla na Kyjev, boli súčiastky od výrobcov z USA
Raketa, ktorú Rusko odpálilo na Kyjev, pochádzala zo Severnej Kórey a nachádzali sa v nej desiatky súčiastok vyrobených americkými spoločnosťami.