• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
10°Bratislava

Dnes si pripomíname Pamätný deň rómskeho holokaustu

  • 7:52 02.08.2024
  • Brusel/Bratislava
Dnes si pripomíname Pamätný deň rómskeho holokaustu

Európska verejnosť si pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu 2. augusta.

V tento deň, presnejšie v noci z 2. na 3. augusta 1944, zavraždili nacisti v plynových komorách pri likvidácii koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau takmer tritisíc rómskych mužov a žien vrátane detí a starých ľudí. Bránami tohto koncentračného tábora prešlo približne 22.000 európskych Rómov, pričom zhruba 19.000 z nich sa už nikdy nevrátilo.

Za Pamätný deň rómskeho holokaustu vyhlásil Európsky parlament 2. august v roku 2015, čím si obyvatelia starého kontinentu pripomínajú viac než pol milióna európskych Rómov zavraždených nacistami. V tom čase to znamenalo najmenej štvrtinu celkovej rómskej populácie v Európe.

Na Slovensku si Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomíname 2. augusta od roku 2005 z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita. Projekt nesie názov Ma bisteren!, čo v rómčine znamená Nezabudnime!

Dôvodom prenasledovania a perzekúcií Rómov boli rasové teórie o nadradenosti Árijcov, ktoré sa v prípade Rómov opierali aj o spájanie etnicity s vrodenou asociálnosťou. V nacistickej 'Tretej ríši' a v jej satelitoch boli Rómovia, rovnako ako Židia, predurčení na likvidáciu. Vznikli stovky pracovných táborov a útvarov, kde boli v neľudských podmienkach využívaní na prácu a neskôr posielaní do koncentračných táborov.

Norimberské zákony, ktoré prijal Ríšsky snem 15. septembra 1935, vyhlásil Rómov a Židov za „nepriateľov rasovo čistého štátu“. Odopreli im nemecké občianske práva a vystavili ich „Sonderbehandlung“, čiže zvláštnemu zaobchádzaniu, čo v praxi znamenalo začiatok deportácií do táborov smrti.

Perzekúcie voči Rómom sa na území vojnového Slovenského štátu diali viacerými spôsobmi. V prvom období to boli snahy o likvidáciu kočovného spôsobu života. Druhé obdobie, už pod priamou okupáciou Slovenska nacistickým Nemeckom, malo omnoho brutálnejší charakter a je poznačené predovšetkým vytvorením zaisťovacieho tábora pre Rómov v Dubnici nad Váhom. Tam po prepuknutí epidémie škvrnitého týfusu zavraždili Nemci 23. februára 1945 všetkých chorých Rómov. Celkový počet rómskych obetí holokaustu na Slovensku sa odhaduje na približne tisíc.

V rómskom jazyku sa na označenie slova holokaust používa výraz „porajmos“, čo v preklade znamená „ničenie“. Ešte nie tak dávno bola téma genocídy Rómov počas druhej svetovej vojny takmer neznáma - v povojnovom období sa totiž dlhé desiatky rokov bagatelizovala. Na Slovensku sa začalo o rómskom holokauste hovoriť až po roku 1989 a hoci od porážky fašizmu uplynulo takmer už 80 rokov, stále nevymizli verbálne a fyzické prejavy etnickej neznášanlivosti.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori

VČERA - 21:05Zaujímavosti

Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.

Dobrá úroda zemiakov: Ak dodržíte toto pravidlo, zemiaky budú rásť nepretržite

Dobrá úroda zemiakov: Ak dodržíte toto pravidlo, zemiaky budú rásť nepretržite

VČERA - 19:00Zaujímavosti

Skúsená záhradníčka prezradila tajomstvo dobrej úrody zemiakov.

Vladimír Jukl, jeden z „generálov tajnej cirkvi“, sa narodil pred 100 rokmi

Vladimír Jukl, jeden z „generálov tajnej cirkvi“, sa narodil pred 100 rokmi

VČERA - 6:38Zaujímavosti

Pre svoju vieru strávil v komunistickom väzení viac ako 13 rokov. Vladimír Jukl spolu so Silvestrom Krčmérym vybudoval na Slovensku tajnú, či podzemnú cirkev.