Slovensko v nedostupnosti vlastného bývania predbehla Česká republika
- 13:15 11.08.2024
- Bratislava

Slovensko už nemá najmenej dostupné vlastné bývanie, na čelo rebríčka sa dostala Česká republika.
Kým Slováci na kúpu nového bytu potrebujú 12,7-násobok hrubého ročného platu, Česi si na vlastné bývanie musia našetriť 13,3-násobok svojej hrubej ročnej mzdy. Vyplýva to z údajov najnovšieho vydania Property Index, ktorý pripravila poradenská spoločnosť Deloitte. V publikácii porovnávali dáta o európskom trhu s bývaním za minulý rok z 24 krajín a zo 69 miest.
Možnosť kúpiť si nový byt s rozlohou 70 štvorcových metrov (m2) je v aktuálnom porovnaní najmenej dostupná pre obyvateľov Českej republiky. Slovensko sa tak po vlaňajšom prvenstve teraz zaradilo na druhú priečku. Naopak, najdostupnejšie je vlastné bývanie pre obyvateľov Dánska a Nórska. Na kúpu vlastného bytu potrebujú menej ako päť hrubých ročných platov.
V porovnaní hlavných miest je najnáročnejšie zaobstarať si vlastné bývanie v Amsterdame, na vlastný byt tu človek potrebuje našetriť 15,1-násobok priemerného hrubého ročného platu. Za holandskou metropolou nasledujú Praha a Atény. Bratislava je na štvrtom mieste, na vlastný byt v hlavnom meste Slovenska treba 12,9-násobok hrubej ročnej mzdy. Najdostupnejšie bývanie je v Ríme a Osle, na vlastný byt tu postačí menej ako osem ročných platov.
V porovnaní priemerných transakčných cien nových bytov je najdrahšou krajinou Izrael (5439 eur/m2), nasleduje Rakúsko (4920 eur/m2) a Nemecko (4700 eur/m2). Na Slovensku bola podľa poradenskej spoločnosti priemerná ponuková cena za nový byt 3107 eur/m2, čo predstavuje medziročný pokles o 1,6 %.
„Minulý rok sme na Slovensku mohli pozorovať pokles aktivity na hypotekárnom trhu a nárast v segmente nájomného bývania. Mnoho ľudí očividne dospelo k rozhodnutiu odložiť nákup vlastného bytu a uprednostniť prenájom. Toto správanie vychádza z predpokladu, že v budúcnosti dôjde k zníženiu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Zároveň sa očakáva, že dôjde k ochladeniu inflácie a platy opäť začnú rásť, čo podporí aj dopyt po vlastnom bývaní,“ priblížila lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku Dagmar Yoder.
Najdrahším mestom na bývanie sa vlani stal Paríž. Naopak, najlacnejšie bolo v gréckej Patre a srbskom meste Niš. Dve najväčšie slovenské mestá - Bratislava a Košice - zaznamenali oproti predošlým vydaniam publikácie mierny pokles cien, avšak stále sa držali nad hranicou 3000 eur/m2.
Najdrahšie priemerné mesačné nájomné bolo vlani spomedzi sledovaných miest vo vnútornom Londýne. Najmenej stál prenájom bytu v gréckej Patre a bulharskom Burgase. Bratislava sa v rebríčku výšky priemerného nájomného umiestnila uprostred.

Opozícia upozorňuje na podvodné dotácie PPA. Z penziónov sa stali súkromné domy
Hnutie Slovensko podáva podnet na Európsku prokuratúru pre podvodné dotácie PPA.

Blanár vycestuje s podnikateľskou delegáciou do Kirgizska
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvuje 24. až 25. apríla oficiálnu návštevu Kirgizskej republiky za účasti početnej slovenskej podnikateľskej delegácie.

Opatrenia proti SLAK by sa mohli uvoľniť, Takáč povedal kedy
Uvoľňovanie veterinárnych opatrení by sa mohlo začať na východe Slovenska.

Takáč: Zákon o poľovníctve bol stiahnutý
Zákon o poľovníctve bol z rokovania vlády stiahnutý, jeho návrh sa má ešte prerokovať v parlamente s každým poslaneckým klubom vrátane opozičných.

Eurokomisia pokutovala Apple a Meta za porušenie zákona o digitálnych trhoch
Európska komisia v stredu oznámila, že spoločnosti Apple a Meta porušili svoje povinnosti vyplývajúce z dodržiavania zákona o digitálnych trhoch.