Z SDKÚ odchádzajú poslanci, je medzi nimi aj Žitňanská
So Smerom sa nedá súperiť populizmom, hovorí po svojom odchode z SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Odchod poslancov zo strany je podľa jej predsedu Pavla Freša škodou pre stranu i celú stredopravú scénu.
Trojica poslancov NR SR Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magda Vášáryová na rokovaní prezídia strany oznámili, že opustia SDKÚ-DS.
Prezídium začalo rokovať krátko po 18:30. Ani jeden z trojice vo štvrtok s médiami nekomunikoval. Svoje rozhodnutie neoznámili ani spolustraníkom. Ani jeden z nich neodpovedal na otázky médií ani pri príchode do centrály strany.
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo prichádzal na rokovanie s očakávaniami, že zvíťazí zodpovednosť. „Budeme ochraňovať naše hodnoty najlepšie ako vieme. Nebudem hovoriť na verejnosti, ako hovoríme v strane. Keby sme dali členom hlasovať, neexistuje ani náznak rozštiepenia. Jediný, kto môže mať z toho radosť, je ľavica, Smer a Robert Fico,“ povedal novinárom.
So Smerom sa nedá súperiť populizmom
Ako bezprostredne po oznámení svojho odchodu uviedla Lucia Žitňanská, „nejasnosť postojov strany, strata obsahu politiky, neschopnosť prijímať rozhodnutia a riešiť situáciu pre mňa znamená, že som opakovane v rozpore s Pavlom Frešom a vedením strany. Ukázalo sa, že tento stav je neriešiteľný a dlhodobo neudržateľný. Lepšie je preto nezaťažovať stranu ani seba zbytočnými konfliktami a zo strany odísť. SDKÚ-DS by potrebovala získať späť odbornú a politickú autoritu v kľúčových témach, ktoré potrebuje Slovensko riešiť. So Smerom sa nedá súperiť ani populizmom, ani nejasnými postojmi.”
Ako povedal Miroslav Beblavý, do politiky vstupoval preto, aby sa zasadil o zásadné štrukturálne zmeny v spoločnosti, sociálne a ekonomické reformy, zmenu systému vzdelávania, a nevie zotrvávať v strane, ktorej najväčším cieľom aj výsledkom je udržanie postu predsedu v jednom samosprávnom kraji.
"Predpokladám, že za naše rozhodnutie si vypočujeme viacero výčitiek o štiepení pravice. Nie je však možné umelo udržiavať dnešný neradostný stav a ospravedlňovať neschopnosť lídrov zaujať postoj, prijať rozhodnutie alebo zmeniť zaužívaný a pohodlný štýl politiky, ktorý k ničomu pozitívnemu nevedie. Voľby do VÚC by mali byť pre pravicu varovaním a ja dúfam, že v iných stranách ich vyhodnotia reálnejšie ako v SDKÚ-DS.”
"Keď som v roku 2005 vstupovala do SDKÚ-DS, kládla som si otázku, čo môžem pre SDKÚ-DS priniesť, okrem tisícov hlasov. Prežila som so stranou neľahké obdobia v opozícii, ale stále som mala pocit, že môžem niečo zmeniť, môžem niečo zastaviť, môžem nastoliť nové témy, a že mám podporu nielen vedenia strany, ale aj členskej základne", konštatuje Magdaléna Vášáryová.
Ako povedala, už niekoľko mesiacov túto podporu necíti. "Nedarí sa mi presadiť nové témy, dostávam sa do rozporu aj s členmi strany. SDKÚ-DS sa nepotrebuje teraz zaoberať hodnotovými rozpormi vo vnútri strany. Zostávam na pozícii demokratky konzervatívneho presvedčenia a budem tieto postoje naďalej šíriť a podporovať,” dodala.
Smutný okamih pre SDKÚ-DS
V SDKÚ-DS sa vyhrotila situácia po tom, čo bol do strany prijatý Dušan Repák. Minulý týždeň na Prezídiu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Magdaléna Vášáryová povedali, že odídu zo strany, ak jej členom bude Dušan Repák.
Ten sa následne po roku vzdal členstva v strane. Teraz zas viacerým prekáža, že o jeho vystúpení zo strany sa dozvedeli z médií a nie od Freša.
Repák v minulosti zastupoval poslancov strany Vladimíra Mečiara pred ústavným súdom. Vtedy chceli dosiahnuť zrušenie Špeciálneho súdu.
Daniel Lipšic ho v minulosti označil za právnika blízkeho rodine podnikateľa Jozefa Majského. Mečiar ho navrhol za člena disciplinárneho senátu. Odchod trojice poslancov z SDKÚ-DS je podľa predsedu strany Pavla Freša škodou pre stranu i celú stredopravú scénu.
Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede, je to smutný okamih.
„Ak by o tom rozhodovali voliči, s ich krokom by nesúhlasili. Vypočuli sme si toto rozhodnutie a poďakovali za ich prácu,“ povedal.
Podľa neho obe strany si vzájomne popriali, aby rozchod bol kultivovaný.
„Rešpektujem ich rozhodnutie. SDKÚ-DS je zodpovedná svojim voličom. Budeme pokračovať preto v tom, že chceme získavať na svoju stranu voličov,“ zdôraznil.
Podľa Freša tak, ako sa to v živote stáva, v strane sa nepodarilo zladiť jednotlivé názory. „Nehľadajte za ich krokom niečo konkrétne. Bola snaha zladiť názory, ale výsledkom je rozchod alebo rozvod,“ zdôraznil. Na to, či odídu iní členovia zo strany, bude vedieť Frešo odpovedať o niekoľko týždňov. V regiónoch je však podľa neho "nadšená nálada pre ďalší zápas v blížiacich sa voľbách."
SDKÚ-DS nebude podľa Freša žiadať od trojice odídencov, aby vrátili poslanecký mandát. „Každý poslanec za SDKÚ-DS sa do NR SR dostal prekrúžkovaním. To je najjasnejšia odpoveď, či budeme žiadať vrátiť poslanecký mandát,“ dodal.
Lucia Žitňanská prvýkrát kandidovala za SDKÚ-DS ako nestraníčka vo voľbách v roku 2006, členkou strany bola od roku 2007. Vo vláde Ivety Radičovej (2010 – 2012) zastávala post ministerky spravodlivosti.
V pozícii ministerky presadila projekt zverejňovania zmlúv na internete a projekt otvorenej justície, ktorého súčasťou bolo aj zverejňovanie súdnych rozhodnutí alebo hodnotenie činnosti sudcov.
V parlamentných voľbách v roku 2012 získala najväčší počet prednostných hlasov (viac ako 103 tisíc) zo všetkých zvolených poslancov SDKÚ-DS. V NR SR pôsobí ako členka ústavnoprávneho výboru.
Miroslav Beblavý v rokoch 2002-2006 pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Členom SDKÚ-DS bol od roku 2009. Od roku 2010 je poslancom NR SR. V prvom volebnom období bol vyhodnotený ako najaktívnejší poslanec parlamentu v oblasti boja proti korupcii.
V parlamentných voľbách 2012 zaznamenal v rámci SDKÚ najvyšší skok vďaka preferenčným hlasom voličov, keď sa posunul z 20. miesta kandidátky na 6. miesto. Odborne sa venuje najmä oblastiam zamestnanosti, vzdelávania a transparentnosti verejného života.
Magdaléna Vášáryová v rokoch 1990-1993 pôsobila ako veľvyslankyňa ČSFR v Rakúsku. V rokoch 2000-2005 pôsobila opäť ako veľvyslankyňa, tentoraz v Poľsku. Do SDKÚ vstúpila v roku 2005.
Od 21. februára 2005 zastávala funkciu štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR. V počte preferenčných hlasov v parlamentných voľbách 2012 skončila na 5. mieste kandidátky SDKÚ-DS. V NR SR je členkou výboru pre kultúru a médiá a predsedníčkou Združenia žien SDKÚ-DS.
Informoval Michal Luciak, asistent Lucie Žitňanskej
Ľubomír Galko sa stal členom predsedníctva strany Demokrati
Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Galko (nezaradený) sa stal členom predsedníctva mimoparlamentnej strany Demokrati.
Prezident Pellegrini: Deklarácia o zahraničnej politike poskytuje dostatočný rámec pre SR
Deklarácia o zahraničnej politike Slovenska, ktorú pred štyrmi mesiacmi podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR, poskytuje v súčasnosti dostatočný priestor na výkon každodennej politickej práce.
Andrej Danko mieri do Ruska: Návšteva nadviaže na Ficovo stretnutie s Putinom
Podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko chce svojou návštevou Ruska nadviazať na decembrové stretnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ruského prezidenta Vladimira Putina.
SaS ponúka vláde riešenie pre krízu s e-receptami
Opozičná strana SaS navrhuje v súvislosti so situáciou s e-receptami vrátiť sa k pôvodnej právnej úprave.
Polícia spúšťa kampaň Deti v sieti, učí správaniu sa na sociálnych sieťach
Polícia spúšťa kampaň v rámci prevencie a predchádzania šírenia nevhodného správania detí na sociálnych sieťach s názvom Deti v sieti.