• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Námesačným ľuďom môže pomôcť spánkový denník či relaxačné aktivity

  • 10:38 01.09.2024
  • Bratislava
Námesačným ľuďom môže pomôcť spánkový denník či relaxačné aktivity

Námesačným ľuďom môže pomôcť spánkový denník i úprava životného štýlu. Pred spaním sú vhodné relaxačné aktivity, ako napríklad čítanie knihy, masáž či počúvanie hudby.

Naopak, kofeín, alkohol či vyčerpanie námesačnosť zhoršujú. Poukázala na to farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline.

U námesačného človeka môžu nastať poruchy pamäte, psychická zmätenosť, prípadne neprimeraná únava. Dlhodobá prax ukazuje, že stav sa výrazne zlepší po úprave životného štýlu, a to po minimalizácii stresu, úzkosti a konfliktov,“ vysvetlila.

Odporúča viesť si spánkový denník a zaznamenávať do neho potraviny a nápoje skonzumované pred spaním, dĺžku spánku a všetky ostatné príznaky, ktoré sa prejavili. Alternatívnou liečbou je podľa jej slov hypnóza. „Ak sa stále nedarí zbaviť námesačnosti a pridruží sa aj agresívne správanie, volí sa farmakoterapia tzv. benzodiazepínmi alebo antidepresívami, ktoré znižujú nočné budenie. Tieto lieky viazané na lekársky predpis sú určené na liečbu úzkosti a porúch spánku, znižujú aj stres,“ dodala.

V domácnosti je podľa Dubajovej potrebné dozrieť na to, aby v izbe, kde spí námesačný, nebolo možné otvoriť okná. Tiež uistiť sa, že sú zamknuté vchodové dvere. Ak ide o dieťa, odporúča dať do jeho izby monitorovacie zariadenie a odstrániť z nej ostré alebo tvrdé predmety. „Dieťa by nemalo spávať na poschodovej posteli. Ak uvidíte, že vaše dieťa je námesačné, nezobúdzajte ho násilným spôsobom - najlepším riešením je odviesť ho pomaly do postele a uložiť znovu akoby na spánok,“ dodala.

Námesačnosť je definovaná ako porucha prebúdzania, keď ľudia prechádzajú náhle z fáz hlbokého spánku do plytkého spánku a neovládajú svoje správanie. V stave námesačnosti je podľa odborníčky nemožné niekoho zobudiť. „Ak sa to aj náhodou podarí, je zmätený a na svoje správanie si nepamätá,“ priblížila.

Podotkla, že ak je námesačnosť sporadická, napríklad raz za polrok a správanie osoby nemá počas spánku násilný priebeh, zaobíde sa bez liečby. Problémom je námesačnosť v častých intervaloch a v čase dospelosti. „U detí nie je nutne vyžadovaná liečba, pretože väčšina z námesačnosti vyrastie,“ doplnila Dubajová.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí výbuchu v reštaurácii

Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí výbuchu v reštaurácii

DNES - 12:43Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí výbuchu v Českej republike.

Fico naznačil, že Slovensku hrozia predčasné voľby

Fico naznačil, že Slovensku hrozia predčasné voľby

DNES - 12:03Domáce

Premiér naznačil možnosť predčasných volieb.

Otrasný nález: Matka objavila v pivnici domu mŕtvych synov

Otrasný nález: Matka objavila v pivnici domu mŕtvych synov

DNES - 10:58Domáce

Žena našla v pivnici rodinného domu telá svojich synov.

Dve horolezkyne sa nevrátili na chatu, zamestnanci zbadali SOS signál

Dve horolezkyne sa nevrátili na chatu, zamestnanci zbadali SOS signál

DNES - 10:44Domáce

Pomoc horských záchranárov potrebovali v noci na nedeľu vo Vysokých Tatrách dve horolezkyne.