Ako pestovať jarnú cibuľku v interiéri: 5 tipov pre domácu cibuľku z kvetináča
- 9:25 10.09.2024
- Bratislava
S dostatkom svetla a tepla si môžete v krátkom čase vypestovať vlastnú jarnú cibuľku.
Na pestovanie zeleniny nemusíte mať záhradu a mnohé druhy si ľahko vypestujete aj v interiéri počas celého roka. Patrí medzi ne aj jarná cibuľka, ktorá sa pestuje veľmi ľahko a úrodu môžete zbierať už do ôsmich týždňov od výsadby. Pri úspešnom pestovaní zeleniny v interiéri je však potrebné vedieť niekoľko vecí. Tu sú tipy pre pestovanie jarnej cibuľky v kvetináči.
1. Vyberte si malý kvetináč
Jarnú cibuľku môžete pestovať v akejkoľvek malej nádobe s hĺbkou aspoň 10 centimetrov. Uistite sa, že na dne sú odtokové otvory na prebytočnú vodu. Na pestovanie cibuľky z odrezkov vo vode sa obzvlášť dobre hodia sklenené nádoby. Pri pestovaní zo semien môžete investovať do kvetináčov, do ktorých sa zmestí viac cibuliek.
2. Cibuľku rozmiestnite rovnomerne
Keď máte nádobu vyriešenú, mali by ste si naplánovať výsev semien. Je dôležité správne ich rozmiestniť, aby vaše plodiny mali dostatok priestoru na rast. Cibuľky by mali byť v rade od seba vzdialené približne 5 centimetrov, aby mala každá rastlina dostatok priestoru na rast a nasávanie živín.
Foto: KC Melete/Shutterstock.com
Nedodržanie rozostupov medzi semenami je častou chybou, ktorá môže ovplyvniť schopnosť rastlín vyklíčiť a vyrásť do dostatočnej veľkosti. Jednoduchým riešením je všímať si odporúčané rozostupy na obale semien, ktorý používate.
Vo všeobecnosti platí, že semená zeleniny by ste mali začať pestovať v interiéri približne šesť týždňov pred poslednými miestnymi mrazmi. Ak však neplánujete presadiť plodiny von a budete ich naďalej pestovať v interiéri, môžete ich zasiať kedykoľvek počas roka.
3. Cibuľku umiestnite na slnečný parapet
Je dôležité poskytnúť cibuľke pestovanej v interiéri svetlé miesto pri okne, na ktoré dopadá aspoň šesť hodín slnečného svetla. Južne orientovaný parapet poskytne jarnej cibuľke dostatok slnečného svetla. Ak jej však nemôžete poskytnúť slnečné miesto, skúste použiť pestovateľské lampy.
4. Udržujte jarnú cibuľku na teplom mieste
Foto: svetlaya_strana_omsk/Shutterstock.com
Jarná cibuľka potrebuje nielen dostatok slnečného svetla, ale je tiež dôležité udržiavať ju v teple, aby ste podporili jej zdravý rast. Pre optimálny rast uprednostňuje teplotu v rozmedzí 20-25 °C. Ak máte v miestnosti nižšiu teplotu, skúste napríklad kvetináč s cibuľkou umiestniť do blízkosti iných rastlín. Je to skvelý spôsob, ako zvýšiť aj vlhkosť, pretože rastliny si spoločne vytvárajú mikroklímu. Môžete tiež použiť pestovateľské svetlo, ktoré vyžaruje teplo, alebo jednoducho zvýšiť kúrenie.
5. Jarnú cibuľku zalievajte mierne
Keď máte cibuľku zasiatu a nádobu v optimálnej polohe, musíte teraz zabezpečiť, aby ste jej naďalej poskytovali tú najlepšiu starostlivosť, aby dobre rástla. To znamená správne zalievanie, aby semená úspešne vyklíčili. Cibuľku zalievajte, keď pôda začne byť suchá, približne 3 až 5 centimetrov pod povrchom pôdy. Nenechávajte ich v rozmočenej pôde.
Všeobecným pravidlom je zalievať každé dva-tri dni v závislosti od klímy a prostredia, v ktorom pestujete. Príliš nasýtená, rozmočená pôda môže brániť klíčeniu semien a pri vývoji koreňov môže spôsobiť hnilobu. Podobne môže klíčeniu zabrániť aj úplné vysušenie pôdy.
Kedy je jarná cibuľka pripravená na zber?
Cibuľka rastie približne 8 až 10 týždňov po zasiatí semien. Je to rýchlo rastúca zelenina a to, že je pripravená na zber, zistíte, keď jej vrcholky dosiahnu výšku približne šesť centimetrov. Zelenú cibuľu môžete zbierať tak, že vytrhnete celú rastlinu alebo len odrežete listy, ktoré potom môžu znovu vyrásť na ďalšiu úrodu.
Ako pestovať zelenú cibuľu vo vode?
Foto: Mehriban A/Shutterstock.com
Jarnú cibuľku môžete pestovať aj z odrezkov. Jednoducho odrežte zelené vrcholky, pričom ponechajte niekoľko centimetrov bieleho základu. Cibuľu vložte do vody a udržiavajte ju na teplom a svetlom mieste, aby ste podporili vývoj koreňov. Vodu pravidelne vymieňajte.
V priebehu niekoľkých týždňov uvidíte, ako sa vyvíjajú korene a rastú nové zelené listy, čo znamená, že vaša zelená cibuľa je pripravená na zber. Rovnako ako v prípade šalátu a mrkvy tak aj cibuľku môžete pestovať zo zvyšného kuchynského odpadu.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.
Poľovník strieľal na medveďa na strome, ten spadol a zabil iného poľovníka
Poľovník v americkom štáte Virgínia zomrel po tom, ako naňho zo stromu spadol medveď postrelený iným poľovníkom, uviedli miestne úrady.
Úzkosť z mobilu: Tomuto zvyku sa vyhnite, zhoršuje psychiku!
Odborníci varujú pred novým trendom, ktorý zvyšuje mieru úzkosti u používateľov smartfónov.
Vzácny objav z Nemecka: Dôjde k prepisu dejín kresťanstva?
Predvianočný objav by podľa vedcov mohol zmeniť spôsob, akým vnímame dejiny raného kresťanstva v Európe.