Pri Bratislave videli vzácny vtáčí druh krakľu belasú
Na sociálnej sieti o tom informovalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko s tým, že na západnom Slovensku už krakľa dávno vyhynula. V súčasnosti hniezdia len na zopár lokalitách na východe.
V tomto roku spozorovali jedného jedinca pri obci Šoporňa v okrese Galanta a potom 26. augusta počas návštevy chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia pri Bratislave. „Nie je náhodou, že sa zdržiavala na úhore, v ktorom lovila potravu. V tomto území vďaka projektu LIFE Steppe on border vzniklo v poslednom období množstvo nových lúčnych a úhorových plôch, ktoré druhom, akým je aj krakľa, pomáhajú prežívať,“ priblížili ornitológovia. Dodali, že krakľu spozorovali v časti územia, kde sa nachádza najviac neproduktívnych plôch. Pri Šoporni videli krakľu v blízkosti biopásov.
„Úhory a biopásy neslúžia len opeľovačom, malej zveri, spevavému vtáctvu, ale dokázateľne pomáhajú aj vzácnym a ohrozeným druhom ako je drop, sokol červenonohý či krakľa,“ uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť.
BROZ doplnilo, že krakľa sa objavila aj vďaka búdkam a pastve. „Celá maďarská populácia kraklí, ktorá naše územie postupne osídľuje, sú odchovanci búdok a sú to jedince zvyknuté na hniezdenie v búdkach,“ skonštatovalo. Združenie sa chystá inštalovať búdky pre krakle na celom južnom Slovensku a spolu s nimi aj zavádzať pastvu.
SHMÚ varuje pred snežením, vetrom i snehovými závejmi
Vo viacerých krajoch platia výstrahy pred snehovými jazykmi a závejmi.
Husté sneženie komplikuje dopravu, na týchto cestách je kašovitý sneh
Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov.
Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi
Prezident odporúča vláde, aby sa vrátila k tomu základnému.
Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby
V sobotu o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.